Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Dzisiaj:
Aktualnie online
Gości online: 13

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF

NewsyOtwarcie Sporadic E (tzw. Esy) nad Europą w dniu 29 maja 2020 r. pozostanie na długo w pamięci wielu krótkofalowców i sympatyków pasm VHF.

Tego dnia wcześnie rano nad środkową i zachodnią Europą na wysokości około 100 km nad ziemią wytworzyły się zjonizowane obszary - obłoki (Sporadic-E, Esy), które odbijały fale radiowe od 25 do jak się później okazało do ok. 300MHz. Wokół tego obszaru zaczęły pojawiać się kolejne z bardzo wysokim MUF. Obłoki pojawiały się i znikały. To zjawisko utrzymywało się nad Europą przez kilkanaście godzin.

W tym czasie jak wynika z relacji z mediów społecznościowych i własnej obserwacji, możliwe były dalekie łączności w pasmach VHF w tym w paśmie 2m. W okolicach centrum aktywności na 144.300 MHz zaczęły pojawiać się stacje Europejskie na SSB. Polscy krótkofalowcy zrobili wiele łączności z Francją, Hiszpanią, Portugalią, Anglią. Na częstotliwości przeznaczonej do FT8 - 144.174MHz zapanował chaos. Sygnały przesterowywały odbiornik by za chwilę zaniknąć. Trudno było doprowadzić łączność do końca. W miejscu nadającej stacji pojawiały się nowe mocniejsze. Zjawisko miało bardzo gwałtowny charakter. Trudno było nad tym zapanować. Stacje jak szybko się pojawiały, tak szybko zanikały. Liczył się czas.

FT8 - Doskonałe warunki propagacyjne na VHF


Na szczególną uwagę zasługuje stacja D4VHF z Wysp Zielonego Przylądka (Afryka!). Zrobili w tym dniu wiele łączności ze stacjami Europejskimi na FT8 w paśmie 2 metrów w tym z Niemcami, co daje odległość prawie 5000 km. W Polsce stacje z środkowej części kraju odebrały D4VHF, jednak nie udało im się zrobić łączności. To było ponad 5500 km(!). W Internecie są doniesienia o krótkofalowcach, którzy tego dnia wyposażeni w małe radia nasobne FM w paśmie 2m zrobili łączności na ponad 2000 km. Jak podaje strona mmmonvhd.de, w Brazylii odebrano co najmniej 3 razy stacje z Włoch i Hiszpanii na FT8 na 2m. Zaobserwowano to dzięki stronie https://pskreporter.info/.

Więcej informacji i relacji krótkofalowców, którzy tego dnia zrobili dalekie łączności w paśmie 2m można poczytać na stronie: https://mmmonvhf.de/es.php?year=2020&month=05&day=29#id9983

Samemu osobiście udało mi się załapać na odrobinę tej niecodziennej propagacji. Ponieważ to był piątek i dzień pracujący, nie łatwo było pogodzić obowiązki z krótkofalarstwem. Kiedy włączyłem radio widziałem bardzo mocne sygnały na 6m. Pomyślałem więc, że może MUF jest wysoki, przełączyłem więc na pasmo 4m. W tym paśmie zrobiłem bardzo dużo łączności, stacji było coraz więcej i więcej. Sygnały coraz mocniejsze. Zacząłem się zastanawiać czy nie przełączyć na pasmo 2m. Już wtedy doczytałem w Internecie że mamy bardzo silny "Es". Niestety obowiązki domowe spowodowały że musiałem odejść od radia. Kiedy wróciłem Zobaczyłem że 4 i 6m otwarte na całą Europę. Nie wiadomo kogo wołać i od czego zacząć. Przełączyłem na 2m a tam na FT8 stacje sobie pracują jak na 20 metrów w dzień. Odbierałem głównie stacje z Hiszpanii. Zawołałem CQ. Udało mi się zrobić łączność tylko z Anglią. Było kilka rozpoczętych łączności ale występowały gwałtowne zaniki. Specyfika propagacji nie pozwalała na komfortową pracę. Przełączyłem na SSB i tam udało mi się zrobić Hiszpanię. Słyszałem też stacje z Francji ale szybko zanikła. Wróciłem na FT8 ale tam była już cisza. (…)

Moje warunki antenowe są bardzo skromne. Na pasmo 2m mam tylko antenę GP, natomiast na 4 i 6m miałem dipola strojonego na 50MHz. Jestem pewien że mając antenę yagi na 2m można by było zrobić dużo więcej.

Wielu doświadczonych krótkofalowców twierdzi że było to największe otwarcie Sporadic-E w paśmie 2 metrów jakie kiedykolwiek pamiętają i mieli okazję doświadczyć. Już dziś wiadomo że tegoroczny sezon "Esów" (który trwa od maja do końca lipca) jest najmocniejszy od co najmniej 2010 roku.

Sporadic E


73
Łukasz SQ9IVD01 cze 2020 - SQ9IVD - Newsy - 1539 czytań - 0 komentarzy
NewsyŚwiatowy Dzień Krótkofalowca18 kwi 2020 - SP9RNS - Newsy - 2098 czytań - 0 komentarzy
SP EmComOgólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej - ZOSTAŃ w DOMU 2020

Organizator: Lubelska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa SP EmCom Lubelskie (NET Control)
Termin: 28.03.2020r (sobota)
Godzina: 9:00 - 11:00 czasu lokalnego


Scenariusz ćwiczeń:
Celem ochrony epidemiologicznej ludności, od kilku dni na terenie całego kraju trwa blokada cywilnego ruchu pomiędzy miejscowościami. Ze względu na nadzwyczajne obciążenie łączy GSM, jak i sieci internetowych, możliwe są awarie tych sieci, jak też braki w dostawach prądu. W gotowości do zadysponowania wybranych lub wszystkich sieci przeprowadzamy inwentaryzację osobowo-sprzętową w sieciach SP EmCom na terenie całego kraju.

Cel ćwiczeń:
1. Podnoszenie praktycznych umiejętności i kształtowanie proaktywnych zachowań w zakresie łączności kryzysowej;
2. Aktywizacja członków sieci i krótkofalowców wyposażonych w radiotelefony analogowe w VHF/UHF nie dysponujących mocą i zestawami antenowymi;
3. Ćwiczenie komunikacji z użyciem procedur IARU;
4. Propagowanie w środowisku krótkofalarskim działalności SP EmCom, regionalnych i lokalnych sieci łączności kryzysowej.

Uczestnicy:
Regionalne i lokalne sieci łączności kryzysowej, kluby, krótkofalowcy indywidualni.

Pasmo:
Tylko FM - lokalne przemienniki 2m + 70cm, direct 145,500 MHz +- QRM

Zasady ogólne:
1. Każda z sieci SP EmCom wyznacza stację sztabową, która zbiera z obszaru działania sieci informacje.
2. Stacje biorące udział w ćwiczeniach zgłaszają do macierzystej stacji sztabowej, na jak długą pracę w paśmie 2m pozwala im zasilanie awaryjne.
3. Stacje sztabowe przekazują podsumowanie zebranych informacji o ilości stacji posiadających zasilanie awaryjne oraz wszystkich stacji biorących udział w ćwiczeniach na terenie sieci, do stacji NET Control (SP8LKSR zlokalizowanej w Kraśniku Loc.KO10BX) za pośrednictwem mostów łączności poprzez lokalne działające przemienniki lub direct 145.500 MHz.

Sugestie:
Sugeruje się, w miarę możliwości, pracę w ćwiczeniach na sprzęcie przenośnym i przewoźnym, przy użyciu alternatywnego źródła zasilania stacji (akumulatora lub generatora)


Ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej - ZOSTAŃ w DOMU 2020Ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej - ZOSTAŃ w DOMU 2020


Zadaniem ekipy SP EmCom Radioklub SP9RNS było sprawne zorganizowanie łączności w obrębie kilku powiatów i zbieranie informacji w celu przekazania do (SP8LKSR zlokalizowanej w Kraśniku Loc.KO10BX). Pracowaliśmy jako Stacja sztabowa pod znakiem SP0MASR KASŁK.

W trakcie ćwiczeń nawiązaliśmy łączność z następującymi stacjami:
- SP7IIY - Piotr Busko Zdrój
- SP8GK - Grzegorz Jasło
- SQ9OJV - Dariusz Maciejowa
- SQ9EZG - Michał Nowy Sącz
- SP9SCZ - Tomasz Kraków
- SP9XWM - Michał Kraków
- SQ9LFQ - Józef Mordarka
- SQ9JYW - Michał Limanowa
- SQ5DRO - Norbert Radom
- SP9XWL - Ryszard Krynica Zdrój
- SP8SD - Przemysław Jasło
- SQ9IAB - Rafał Wieliczka
- SP9PJS - Jastrzębie Zdrój
- SP9PAP - Piotr Kraków
- SQ7HQZ - Łukasz Busko Zdrój
- SP8LKSR - Lublin
- SP9JD - Jakub Tymbark
- SP8NFC - Wojciech Sanok


Ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej - ZOSTAŃ w DOMU 2020


Raport końcowy przekazany direct 145.500MHz do stacji pośredniczącej SP5MASR a następnie do SP8LKSR. Wszystkim biorącym udział w ćwiczeniach jak i tym słuchającym Serdecznie Dziękujemy.

Ekipa Radioklubu SP9RNS

16 kwi 2020 - SP9RNS - SP EmCom - 2243 czytań - 0 komentarzy
NewsyZdrowych Spokojnych Świąt Wielkanocnych
09 kwi 2020 - SP9RNS - Newsy - 2529 czytań - 0 komentarzy
NewsyW dniu 30 marca 2020r. skontaktowaliśmy się z Panią Lidią Zelek, Dyrektor Nowosądeckiego Szpitala z propozycją wsparcia, obejmującą dostarczenie sprzętu łączności radiowej.

Celem działań podjętych przez Radioklub SP9RNS oraz lokalne struktury SP EmCom PZK było zapewnienie szybkiej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy pracownikami szpitala przebywającymi w strefie "skażonej" a pozostałymi osobami przebywającymi w strefie "czystej".

Nasze działanie zostało pozytywnie przyjęte przez dyrekcję szpitala. Zostaliśmy skontaktowani z Panem Sylwestrem Michalikiem, który w tym jakże trudnym okresie jest koordynatorem działań Obrony Cywilnej w/w szpitala.

Po przeprowadzeniu na miejscu rekonesansu i konsultacjach z p. Michalikiem ustaliliśmy, że do zapewnienia łączności która sprawnie wspomoże działania naszych medyków i sanitariuszy niezbędne jest 10 szt. radiotelefonów podzielonych na trzy grupy częstotliwości.

Dziś tj. 03.04.20 po przeprowadzeniu szkolenia z obsługi i funkcjonalność radiotelefony zostały przekazane do eksploatacji docelowym użytkownikom. Mamy nadzieję ze ten skromny gest uczyni bezpieczniejszą i ułatwi pracę naszej służbie zdrowia oraz zachęci wszystkich do różnych inicjatyw pomocy i wsparcia dla ludzi którzy walczą o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.


Wsparcie dla szpitalaWsparcie dla szpitala
Wsparcie dla szpitala03 kwi 2020 - SQ9EZG - Newsy - 2088 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Dzisiaj:
Aktualnie online
Gości online: 13

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF