
W tegorocznych zawodach, nasza wyjątkowa drużyna, startująca pod znakiem klubowym SP9RNS, w skład której wchodzili Rysiek SP9XWL oraz Oktawian SP9SOA stanęła do rywalizacji z determinacją i zaangażowaniem, które przyćmiły konkurencję.
Zawody te są znane ze swojej wyjątkowej atmosfery i rywalizacji na najwyższym poziomie. Mimo ogromnej liczby uczestników, nasza drużyna nie zawiodła. Pracowaliśmy nieustannie do ostatniej minuty, zdobywając łącznie 72 QSO, co było niesamowitym osiągnięciem.
Nasza wytrwałość i umiejętności zaowocowały zwycięstwem i zajęciem 1 miejsca w tych prestiżowych zawodach. To był moment dumy dla naszego klubu oraz satysfakcji z pracy, jaką włożyliśmy w przygotowania i samą rywalizację.
9 września w Jodłówce Tuchowskiej mieliśmy okazję odebrać zasłużone dyplomy oraz puchary, które były naszą nagrodą za to fantastyczne osiągnięcie.

Do naszego stanowiska przybyła liczna grupa osób, które już znały nas z wcześniejszych wydarzeń organizowanych przez Naukową Wioskę ale i tym razem udało nam się ich zaskoczyć i zainteresować nowymi tematami. Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom za ponowne zaproszenie nas do udziału w tym wydarzeniu oraz wszystkim uczestnikom za ich zainteresowanie i miłe słowa.

Tak jak poprzednio, również i tym razem z pełnym zaangażowaniem podjęliśmy wyzwanie pokazania części naszego hobby jakim jest krótkofalarstwo.
Dla uczestników pikniku naukowego przygotowaliśmy pokazy między innymi:
- sprzętu radiowego,
- aplikacji komputerowych do przekazywania i odbierania tekstu oraz plików bez użycia internetu, korzystając wyłącznie z radiotelefonów i komputerów,
- wykonania i przesłania drogą radiową na smartfony zdjęć,
- pokaz zasięgu radiowego zainstalowanej stacji KF,
- odbiór za pomocą odbiornika SDR map pogodowych z przelatujących nad naszym terenem satelitów systemu NOAA.
W trakcie spotkania z uczestnikami Astro Nocy przedstawiliśmy także działalność członków naszego klubu w ramach Małopolskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej. Odpowiadaliśmy na pytania jakim sprzętem dysponujemy, na czym polega działalność sieci łączności kryzysowej oraz jaką rolę pełni zarówno nasze Stowarzyszenie jak i inne sieci łączności kryzysowej na terenie całego kraju i w przestrzeni ogólnoświatowej.
Wydarzenie jakim była zorganizowana w dniu 12 sierpnia Astro Noc zbiegło się z rocznicą powstania naszego klubu. W sierpniu mija 7 lat od założenia Radioklubu SP9RNS w Nowym Sączu. Mamy nadzieję, że nadal uda nam się utrzymać co najmniej taki jak dotychczas poziom zaangażowania w krzewienie wiedzy o krótkofalarstwie i radiokomunikacji oraz jak bezpiecznie i pożytkiem dla naszej lokalnej i globalnej społeczności korzystać z danych nam uprawnień i posiadanej wiedzy.
Wszystkim uczestnikom Astro Nocy dziękujemy za miłe przyjęcie, okazane zainteresowanie i zapraszamy również do spotkań w klubie w piątkowe popołudnia.
Pozdrawiamy
Członkowie Radioklubu SP9RNS

W roku 2023 w Zawodach Tarnowskich, części UKF, Radioklub SP9RNS odniósł imponujące zwycięstwo na obu pasmach - 144MHz oraz 430MHz. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy osiągniętych wyników.
Zachęcamy również do kontynuowania aktywności na pasmach UKF. Podsumowanie zawodów oraz wręczenie nagród odbędzie się w drugi pełny weekend września w Jodłówce Tuchowskiej - malowniczej miejscowości koło Tuchowa.
Link do wyników zawodów: https://logsp.pzk.org.pl/?page=contest&id=1511

Tegoroczna zima i nas nie oszczędziła. Duże opady mokrego, marznącego śniegu i wiatr, które pojawiły się w końcem lutego br. na Przehybie połamały drzewa wokół naszej chatki, i takie złamane drzewa doprowadziły między innymi do uszkodzenia naszego masztu, zerwania podpory masztu systemu DAB+ oraz uszkodzenia pokrycia dachu budynku.
Na szczęście anteny i fidery nie ucierpiały. Niemniej trzeba było podjąć wysiłek wymiany skrzywionego dolnego segmentu masztu, co wiązało się z jego demontażem i położeniem do pozycji poziomej oraz naprawy pokrycia dachu i zabezpieczenia go przed przeciekaniem.
W czwartek, 06 lipca 6 osobowy zespół członków Radioklubu SP9RNS zrealizował naprawę masztu po wcześniejszym oczyszczeniu terenu z połamanych drzew. Również podpora masztu DAB+ i zerwany odciąg zostały przywrócone do właściwego stanu. Prace na dachu zakończyła naprawa poszycia i zabezpieczenie miejsca montażu podpory przed warunkami atmosferycznymi. Będąc na miejscu zadbaliśmy równocześnie o porządek wokół budynku i miejsca widokowego. Została skoszona i zgrabiona trawa, pozbierane pozostawione przez odwiedzających punkt widokowy na Przehybie odpadki, zabezpieczone miejsce na ognisko.
Pomimo zmiennej jak na góry przystało pogody, wszystkie zaplanowane prace zostały wykonane, mocowania anten i fiderów sprawdzone i zabezpieczone przed korozją i warunkami atmosferycznymi na kolejny sezon jesienno - zimowy a sprzęt przetestowany. Mamy nadzieję że przeprowadzona naprawa i związane z nią zwiększenie wysokości mocowania anten npt. poprawią jakość działania zainstalowanych urządzeń i posłużą całemu środowisku krótkofalowców.
Pozdrawiamy i zapraszamy do korzystania.
Członkowie Radioklubu SP9RNS