
Członkowie naszego klubu zaprezentowali m.in. odbiór pogodowych map satelitarnych z satelitów NOAA, działanie automatycznej stacji komunikatów pogodowych i wysyłanie wiadomości e-mail za pomocą komputera podłączonego do radiotelefonu. Chętni mogli również zapoznać się z zasadami prowadzenia łączności radiowych oraz czym zajmują się krótkofalowcy.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób (dorosłych, dzieci i młodzieży). Jest to już nasze kolejne spotkanie w ramach Naukowej Wioski i także tym razem udało się zainteresować wiele osób naszym hobby.
Dziękujemy organizatorom za ponowne zaproszenie nas do uczestnictwa w tym wydarzeniu oraz wszystkim uczestnikom za zainteresowanie i miłe słowa.

Z tej okazji członkowie Radioklubu "BESKID" uruchomili stację okolicznościową ze specjalnym znakiem SN0GSMP.
Operatorami stacji byli: Piotrek SP9NSA, Leszek SP9NSY, Janusz SP9OYB, Michał SQ9JYW i Łukasz SQ9IVD z Radioklub Nowy Sącz SP9RNS.
Stacja pracowała podstawowymi emisjami tj, SSB, CW, FT8. W sumie udało się nawiązać prawie 700 łączności ze stacjami z kraju i ze świata. Pomimo niesprzyjających warunków propagacyjnych oraz odbywających się w tym samym czasie zawodom krótkofalarskim, przeprowadzono łączności z krótkofalowcami z 54 krajów. Wśród korespondentów były stacje z Europy, Ameryki północnej, południowej, Azji i Oceanii.
Za nawiązaną łączność na pamiątkę tego wydarzenia organizator przygotował pamiątkowy dyplom. Na chwilę obecną uczestnicy pobrali blisko 300 dyplomów. Dodatkowo organizator otrzymał 7 zgłoszeń od stacji nasłuchowych.

Dzięki uprzejmości p. Janusza Kasztelewicza już po raz VIII na terenie Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik zorganizowaliśmy spotkanie integrujące lokalne środowisko krótkofalowców.
Starsi i młodsi pasjonaci naszego hobby mieli kolejną okazję aby się spotkać, odświeżyć stare i nawiązać nowe znajomości, a także niejednokrotnie poznać bezpośrednio osoby, które znają wyłącznie z eteru. Wiele osób przybyło ze swoimi bliskimi.
Był z nami również nestor sądeckiego krótkofalarstwa Alojzy SP9AJM, który na pasmach amatorskich działa już od ponad 60 lat. Dzięki wspólnemu spotkaniu nasze rodziny mogły przekonać się jak silna jest nasza pasja, i jak wiele osób ją podziela. Mamy nadzieję, że wiedząc to wykażą się zrozumieniem, gdy czasem zamiast do obowiązków domowych biegniemy do radia aby "zaliczyć" kolejną ciekawą stację z innego kontynentu.
Swoją obecnością zaszczycili nas również Koledzy z okolicznych klubów spoza Sądecczyzny.
Z radością gościliśmy Kolegów z Krosna, Tarnowa, Krakowa, Niepołomic, Andrychowa, Limanowej, Gorlic, Rzeszowa a nawet kolegę Stanisława SP5ANU z Warszawy.
W trakcie spotkania kolega Przemek SP8SD z Jasła, łączący pasję krótkofalarską z działalnością w Wojskach Obrony Terytorialnej zaznajomił nas z zasadami łączności HF i UKF obowiązującymi w WOT. Dziękujemy za ciekawą prelekcję. Rozmowy, wymiana doświadczeń z zakresu radiokomunikacji, oraz mini giełda na której można było sprzedać - kupić - wymienić sprzęt i podzespoły nie tylko krótkofalarskie, to tylko niektóre z atrakcji spotkania.
Koledzy Jakub SP9JD, Łukasz SQ9IVD oraz Janusz SP9DT prowadzili pokazy pracy plenerowej z urządzeń małej mocy oraz systemów antenowych przydatnych do pracy SOTA a Robert SQ9NKL prezentował system radiostacji plecakowej do pracy KF w ruchu oraz rozkładanie się w terenie z wysuwanym masztem segmentowym i antenami drutowymi.
Michał SQ9EZG przedstawił nowe funkcjonalności napisanego samodzielnie oprogramowania dla stacji pogodowej SR9WXNS zbudowanej na bazie minikomputera Raspberry Pi - popularnej Maliny. Podstawowe funkcje to podawanie komunikatów pogodowych dla wskazanego terenu oraz stanu zanieczyszczenia powietrza. Nowe funkcjonalności to m. in. moduł informujący o długości dnia w odniesieniu do najdłuższego (w lecie) bądź najkrótszego (w zimie) dnia roku, informacja o występujących w określonym promieniu od zadanej lokalizacji wyładowaniach atmosferycznych - ich ilości i odległości a także możliwość zdalnego nagrywania drogą radiową komunikatów ostrzegawczych i emitowania ich w trakcie pracy "pogodynki".
Można też było zobaczyć kilka wykonanych samodzielnie projektów urządzeń przeznaczonych dla szerokiej rzeszy krótkofalowców i pasjonatów zainteresowanych nasłuchem pasm radiowych. Swoją propozycją miło zaskoczył nas również Gospodarz Sądeckiego Bartnika, który umożliwił uczestnikom spotkania bezpłatne zwiedzenie z przewodnikiem Muzeum Pszczelarstwa. Szczególnie zainteresowane były tym nasze pociechy. Na wszystkich przybyłych czekał również poczęstunek - kiełbaski z grilla, pyszna grochówka, napoje i na osłodę autorskie, RNS-owe krówki.
Wszystkim uczestnikom, a było nas około 150 osób, gorąco dziękujemy za poświęcony na spotkanie czas i już dzisiaj zapraszamy na kolejne za rok.
Sądecki Bartnik 25.06.2022r, krótka relacja SP9JD i SQ9IVD rcv SSTV
Nasze spotkanie wsparli przekazując nam gadżety i napoje MedCom, Polregio, Weidmüller, Wago, Newag oraz Piwniczanka. Serdecznie dziękujemy.