Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Maj 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 15

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF

NewsyW sobotę 3 października 2020 na terenie firmy Wiśniowski w ramach projektu "Naukowa Wioska" odbył się piknik pod nazwą "Robo Challenge".

Wśród licznych, ciekawych projektów z zakresu robotyki, awioniki i programowania swoją działalność zaprezentowali również zaproszeni krótkofalowcy z Radioklubu SP9RNS z Nowego Sącza (radioklub.pl).


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Spośród wielu dziedzin którymi zajmują się krótkofalowcy na całym świecie sądeccy radioamatorzy przedstawili m. in.:
- analogowe i cyfrowe łączności głosowe
- przesyłanie obrazu za pomocą radiostacji i podłączonego do niej komputera
- wysyłanie maili z komputera połączonego przez radiotelefon
- alfabet Morse'a, jak nadaje się i odbiera telegrafię a wszyscy chętni mieli okazję spróbować nadawania kluczem telegraficznym
- nadawanie obrazów i danych telemetrycznych z balonu meteorologicznego wznoszącego się do górnych warstw atmosfery .

Uczestnicy pikniku naukowego mieli możliwość przeprowadzenia prawdziwej łączności głosowej z krótkofalowcami na pasmach amatorskich oraz ze stacją automatyczną - odtwarzającą przekazany przez nich za pomocą radia komunikat.

Wszyscy odważni, którzy wzięli udział w zajęciach z telegrafii lub przeprowadzili łączność przez radiostację otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Na stanowiskach krótkofalowców można było zobaczyć urządzenia używane dawniej jak i najnowocześniejszy sprzęt do łączności radiowej pozwalający łączyć się z amatorami na całym świecie.

Na zewnątrz budynku prezentowano sprzęt do pracy terenowej oraz niezależną radiostację przygotowaną do pracy na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zainteresowani działalnością krótkofalarską i łącznością radiową otrzymali wyczerpujące informacje, w jaki sposób można komunikować się na pasmach amatorskich oraz jak prowadzić łączności na pasmach, które nie wymagają pozwolenia do pracy w eterze jak np. CB Radio.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja wypuszczenia balonu stratosferycznego. Lot balonem do górnych warstw stratosfery realizowany był w celu pokazania możliwości przesyłania za pomocą słabego sygnału radiowego na dużą odległość informacji telemetrycznych oraz obrazków.

Balon, który po napełnieniu helem po starcie przeleciał nad głowami uczestników imprezy dopiero zapowiadał dobrą zabawę i rozbudził ich ciekawość.

Pod balonem podczepiono urządzenia, dzięki którym wszyscy mieli możliwość śledzenia parametrów lotu:
- odbiornik GPS wraz za nadajnikami telemetrycznymi działającymi na dwóch częstotliwościach:
437.599MHz USB - odbiorcami byli krótkofalowcy oraz 432.500MHz FM – sygnał dla stacji APRS

- nadajnik SSTV FM pracujący na częstotliwości 144.500MHz nadający cały czas w pętli 11 obrazków prezentujących Radioklub i projekt Naukowej Wioski, których odbiorcą mógł być każdy posiadający radio ustawione na podaną częstotliwość oraz smartfon z aplikacją Robot36 lub komputer z programem do odbioru SSTV.


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Urządzenia były zasilane z baterii litowych oraz akumulatorów litowo-polimerowych. Umieszczono je w specjalnych styropianowych obudowach, które miały ochraniać zasilanie i urządzenia przed ekstremalnie niską temperaturą panującą na dużych wysokościach, dochodzącą nawet do -50°C.

Śledzenie parametrów lotu balonu - jego aktualnej pozycji, wysokości, prędkości wznoszenia oraz szybkości przemieszczania się w poziomie na mapie wyświetlanej na dużym ekranie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających stanowiska naszego klubu.

Balon wznosił się bijąc kolejne rekordy wysokości, a od momentu osiągnięcia przez balon stratosfery pobijanie kolejnych rekordów komentowane było on-line w formie krótkich materiałów video zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Ostatecznie wysokość osiągnięta przez balon to 36323m.
Trasa przelotu: Wielogłowy - Medynia Głogowska k/ Łańcuta

Sygnał nadawany przez nadajniki balonu odbierany był na terenie całego kraju oraz Czech, Słowacji, Węgrzech, Północnej Rumuni, Austrii, Wschodnich Niemiec, Zachodniej Ukrainy i Białorusi, a także Litwy!.

Swoją misję balon zakończył na wysokim drzewie 12 km na północ od Łańcuta, lokalni radiowcy po zlokalizowaniu rozbitka, podejmą próbę przejęcia sprzętu.

Dziękujemy Organizatorom przedsięwzięcia za zaproszenie nas do udziału w pikniku naukowym a wszystkim odwiedzającym nasze stanowiska za zainteresowanie i miłe słowa wypowiadane na temat naszej działalności i pasji, którą mieliśmy okazję podzielić się z szerszym gronem odbiorców.

https://www.youtube.com/watch?v=iooRY1rfx4c&feature=youtu.be

SP9RNS Radioklub Nowy Sącz

10 paź 2020 - SP9RNS - Newsy - 1014 czytań - 0 komentarzy
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Maj 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 15

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF