
Spotkanie zainicjowane przez Ryśka SP9OYZ i kolegów z grupy sądeckiej oraz współorganizowane przez członków klubu SP9RNS rozpoczęło się około godziny 9.
Na przybyłych czekały atrakcje w postaci mini giełdy, pieczonej kiełbasy i grochówki z kotła ale najważniejszą atrakcją była możliwość spotkania się z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami krótkofalowcami.
Cieszymy się, że frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania. W spotkaniu mimo niepewnej pogody wzięło udział około 120 osób z 8 i 9 okręgu a także goście z okręgu 2 przebywający na naszym terenie.
W miłej atmosferze czas niestety szybko mija, tak więc i nasze tegoroczne spotkanie nieuchronnie dobiegło końca w godzinach popołudniowych.
Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne za rok.

Telegrafia czyli "morsowanie" z Radioklubem.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać czym jest krótkofalarstwo. Dowiedzieli się jakie zasady obowiązują w pracy w eterze oraz dlaczego warto nauczyć się alfabetu Morse'a. Podczas zajęć każdy uczestnik poznał zasady nadawania alfabetem Morse'a za pomocą klucza telegraficznego, chorągiewek oraz sygnałów świetlnych.
Każdy chętny mógł spróbować prawdziwego nadawania telegrafią i sprawdzić się obserwując nadawane przez siebie znaki na komputerze z programem dekodującym. Dodatkową atrakcją była możliwość samodzielnego wykonania prostego generatora do nauki i ćwiczenia telegrafii w domu, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników. Na zakończenie spotkania aktywni uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i radioklubowymi gadżetami.
W spotkaniu uczestniczyły 2 grupy, łącznie ponad 40 dzieci i młodzieży. Cieszymy się z miłego i entuzjastycznego przyjęcia naszego zespołu i mamy nadzieję na kolejne spotkania w ramach Naukowej Wioski, na których odsłonimy kolejne tajniki krótkofalarstwa.

W ramach informowania ludności o zmianie w obsłudze numeru alarmowego 998, Radioklub Nowy Sącz - SP9RNS - przy współpracy KP PSP Limanowa rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. Do przekazu informacji wykorzystywana jest radiowa infrastruktura klubowa SP9RNS, wchodzącego w skład Krakowskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców OT-12 i SP EmCom (od aut.: krótkofalarskiej łączności kryzysowej). Krótkie komunikaty radiowe o zmianie sposobu obsługi numeru alarmowego 998 nadawane są przez autonomiczne urządzenia nadawcze, które o zaprogramowanych godzinach emitują w pasmach obywatelskich (CB radio) oraz paśmie amatorskim 2m 144.950MHz na podstawie pozwoleń z UKE. Przekazywane są również informacje o zagrożeniach atmosferycznych i inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa powszechnego komunikaty radiowe.
Wspomniane urządzenia będące w dyspozycji Radioklubu to:
Automatyczna Stacja Komunikatów Pogodowych - SR9WXNS oraz komunikator CB19AM nadający na 19 kanale CB radio
Automatyczna stacja komunikatów pogodowych SR9WXNS,
nadająca głosowe informacje i ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące miasta Nowy Sącz i okolic
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, co 20 minut (00', 20', 40').
nadająca głosowe informacje i ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące miasta Nowy Sącz i okolic
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, co 20 minut (00', 20', 40').
Dodatkowo na terenie małopolski pracują stacje:
- SR9WXR Stacja pogodowa Kraków nadająca co 20 minut (5', 25', 45')
- SP9KRJ Stacja pogodowa Limanowa nadająca co 20 minut (10', 30', 50')
- SP9MOA Stacja pogodowa Niepołomice nadająca co 20 minut (15', 35', 55')
https://www.gov.pl/web/kppsp-limanowa/zmiany-w-w-obsludze-numeru-alarmowego-998