Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2024 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 85
Najnowszy użytkownik: SP2EKO
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 85

Najnowszy: SP2EKO


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
17-05-2024 08:55  
Zakup w Wimo w Reichu - mam dobry kurs walut. Ktoś chętny na zakup "spółdzielczy" ?

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa
NewsyW dniu 16.09.2020 ekipa Radioklubu SP9RNS udała się w samo południe na Przehybę, aby przygotować maszt antenowy wraz z antenami do sezonu zimowego.


Przegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFB


Prace polegały na:
- demontażu wszystkich anten i uchwytów oraz położeniu samego masztu,
- rozsunięciu masztu do jego nominalnej długości 11mb,
- montażu przygotowanych wcześniej uchwytów dla anten VHF,
- montażu uchwytu stabilizującego antenę CB
- montażu anten 2xVHF, 1xCB Lemm ½ fali
- montażu fiderów


Prace zakończyły się pełnym sukcesem ok. godziny 17:00 dzięki pracy całego zespołu oraz pomocy turystów z Wrocławia za co zgodnie z obietnicą serdecznie dziękujemy.
Po testach i weryfikacji działania anten można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że podniesienie i stabilne zamontowanie anten wpłynęło na lepsze osiągi APRS Digi I-Gate SR9NFB oraz poprawiło słyszalność Komunikatora / Beaconu CB19AM.

Przegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFB


Antena VHF będąca poniżej anteny SR9NFB czeka na montaż radia zdalnie sterowanego IP Motorola DM4600e.

Pozdrawiamy wszystkich czytających i zapraszamy do testowania i korzystania z w/w urządzeń.
Ekipa Radioklubu SP9RNS Nowy Sącz

25 wrz 2020 - SP9RNS - Newsy - 15995 czytań - 0 komentarzy
NewsyMiło nam poinformować, że Radioklub SP9RNS został zaproszony do czynnego udziału w projekcie "Naukowa Wioska" realizowanym przez firmę Wiśniowski.
Inauguracją tego projektu jest wspólny Robo Challenge.





Program realizowany przez Ekipę Radioklubu to:

- lot balonu stratosferycznego
- nadawanie pozycji przez tracker RTTY/APRS
- transmitowanie obrazków SSTV 144.500MHz
- pokazy łączności CW
- łączność cyfrowa DMR / DIGI / FT8
- oraz fonia KF


Naukowa wioska - ROBO CHALLENGE



Dodatkowa atrakcja:
dyplomy dla osób które przeprowadzą QSO oraz prześlą odebrane obrazy SSTV.


18 wrz 2020 - SP9RNS - Newsy - 13976 czytań - 0 komentarzy
NewsyW sobotę 19.09.2020 przypada Europejski Dzień Aktywności SOTA (Szczyty Górskie w Eterze). Wiele stacji planuje na ten dzień swoje aktywację górskie, a jeszcze więcej będzie próbowało przeprowadzić z nimi łączność z domowego zacisza.

Warto zajrzeć na cluster SOTA https://sotawatch.sota.org.uk/ pokręcić "gałą" na pasmach KF-owych, a dla szczęśliwców mieszkających w okolicach gór, wystarczy włączyć radio na 145.550 MHz aby przeprowadzić sympatyczne QSO i zapytać co słychać na wysokościach :)

SOTA


Więcej informacji dotyczącej programu można znaleźć na: https://radioklub.pl/sota

Darek SP9DPM

18 wrz 2020 - SP9DPM - Newsy - 12768 czytań - 0 komentarzy
NewsyW środę, 8 września 2020 roku w godzinach popołudniowych Marcin SQ9OKT wraz z Rafałem SP9IVE i Michałem SQ9JYW uruchomili ponownie po przerwie technicznej przemiennik DMR SR9UPZ.





SR9UPZ


Przemiennik został zamontowany na terenie posesji Michała SQ9JYW w Klęczanach nad kamieniołomem. Urządzenie pracuje obecnie z anteną Diamond X-200, która została zamontowana na dodatkowym maszcie nad punktem dostępowym Internetu dla gminy Chełmiec.

SR9UPZSR9UPZSR9UPZ


Miejsce obecnej instalacji traktujemy jako tymczasowe, gdyż cały czas staramy się o pozwolenie na montaż przemiennika na szczycie góry Klenie.

Parametry przemiennika dostępne są na stronie.

Zapraszamy do testowania i pozdrawiamy wszystkich serdecznie.
Ekipa Radioklubu SP9RNS Nowy Sącz

11 wrz 2020 - SP9RNS - Newsy - 12972 czytań - 0 komentarzy
NewsySłuchanie jest jedną z ważniejszych umiejętności, której każdy miłośnik DX-ów powinien się nauczyć. Najbardziej doświadczeni operatorzy spędzają na pasmach znacznie więcej czasu na słuchaniu niż na nadawaniu. Sam do takich należę (3Z9KP).

Trochę doświadczenia w pracy na pasmach pomoże Ci rozwinąć wiedzę czego słuchać. Inny akcent może wskazywać na kogoś z innej części świata, falujący sygnał może wskazywać, że pochodzi zza bieguna północnego, albo stacja informująca o swoim QSL menadżerze może wskazywać, że jest w rzadkim miejscu.

Te i wiele innych znaków informacyjnych to wskazówka dla doświadczonego DX-mana. Jednakże, jednym z największych wyzwań dla operatora jest pile-up. W pewnych momentach na paśmie możemy usłyszeć ogromną ilość wołających na danej częstotliwości stacji. Pile-up może być wskazówką, że na znajduje się tam interesująca stacja. Konkurencja może być mocna, ale wbrew temu kontakty są zazwyczaj szybkie, co daje szansę większej liczbie osób. Rozwój umiejętności operatorskich pozwala na osiągnięcie sukcesu w nawiązywaniu kontaktów w tych warunkach.

Praca w pajlapie czyli jak nie dać się zdeptać w tłumie stacji


Wiele ekspedycji DX-owych działa na częstotliwości dzielonej z tzw. splitem - to znaczy nadają na jednej częstotliwości a słuchają na drugiej. Na początku może to być mylące, ale warto posłuchać, żeby dowiedzieć się, co się dzieje. Często stacja DX-owa mówi "słuchanie w górę" (split up) lub "słuchanie w górę pięć" (split up 5), co oznacza, na przykład, że nadaje na 14.210MHz i słucha na 14.215MHz czyli 5kHz wyżej. Jeśli stacja nie podaje częstotliwości słuchania i mówi po prostu "słuchanie w górę", najczęściej oznacza to, że przesuwa swoje VFO pomiędzy 5-20KHz w górę od miejsca, w którym się znajduje - wtedy przestrajając swoje urządzenie trzeba się dokładnie dowiedzieć gdzie. Może też pojawić się informacja "pięć do dziesięć w górę", a to znaczy, że słuchają gdzieś pomiędzy 5 a 10 kHz wyżej. Aby to zrobić, trzeba znaleźć innego radioamatora, który rzeczywiście pracuje z drugim VFO i ustawić swoje radio na właściwych częstotliwościach. Słuchaj drugiej stacji i możesz wskoczyć po zakończeniu QSO, upewniając się, że włączyłeś funkcję "Split" w swoim radiu.

Jeśli stacja DX-owa mówi "tylko Ameryka Północna", po prostu przestań wołać i słuchaj. Jeśli nadal będziesz wołać, spowoduje to tylko niepotrzebne QRM (zakłócenia), a stacja DX-owa i tak nie będzie odpowiadać na twoje wywołanie. Niektóre stacje DX-owe będą działały "według numerów". To znaczy, będą pytać o "wszelkie stacje z dziewiątką", czyli wszelkie stacje z dziewiątką w ich prefiksie. Jeśli masz wywołanie SP9xxx, musisz poczekać, aż poproszą o "stacje z dziewięć w znaku". Jeśli masz jakieś wątpliwości nie nadawaj - pamiętaj, że potencjalnie setki innych operatorów będą słuchać każdego błędu, który popełniłeś i na pewno znajdzie się stacja, która to skomentuje powodując jeszcze większy bałagan. DXpedycja bezwzględnie sama musi też przestrzegać wprowadzonych przez siebie założeń, ponieważ jeśli na wywołaniu np. dla USA wpuści kogoś z Europy to zaraz wszystkie stacje z EU zaczną nadawać chcąc jak najszybciej przeprowadzić łączność i zrobi się ogromne zamieszanie.

Żeby zawołać do stacji DX-owej, po prostu powiedz swój znak wywoławczy - nic więcej. Gdy więc stacja DX-owa mówi: "To jest T32C wołające CQ - tylko Polska", ty mówisz: "SP9JD" - on mówi (jeśli masz szczęście): SP9JD, masz 5/9 - ty mówisz: "Ty też masz 5/9. Dziękuję 73".

To wszystko. Żadnej wzmianki o nazwiskach, lokalizacji, pogodzie czy tym, jakiego radia używasz. Łączności DX-owe muszą być krótkie i zwięzłe. Pozwalają wielu ludziom na kontakt ze daleką stacją.

Dwoma największymi błędami są:
- wołanie gdy stacja DX-owa nie chce pracować z twoim krajem
- nie słuchanie jakie numery woła w danym momencie stacja DX pracująca wg numerów.

Dobra rada - czasami lepiej odpuścić i poczekać. Mimo nawet dość dobrze wyposażonej stacji nieraz warto uzbroić się w cierpliwość i przeczekać zwiększony ruch w eterze. Znajomość band-planu to również podstawa. Wielokrotnie osobiście (SQ9IVD) spotykałem się z rozmowami lokalnymi urządzanymi w okienkach DX przez stacje, które po prostu nie słyszały dalekich stacji. Pamiętajmy o zaleceniach band-planu aby umożliwić innym prowadzenie dalekich łączności. Od lat najlepszą poradą jest - najpierw słuchaj - potem wołaj. Poznaj pasma - musisz wiedzieć czego się spodziewać na danym paśmie o danej godzinie oraz porze roku. W związku z tym znajomość charakterystyki pasm oraz propagacji bywa bardzo pomocna.
DXing to szeroki temat, można by dużo się nad nim "doktoryzować". Dlatego jest to takie pasjonujące. Liczą się nie tylko anteny i sprzęt. Dobrze przygotowany operator dużo wyciśnie z tego co ma do dyspozycji.

Jeśli polujemy na jakąś ekspedycję, która będzie pracować np. 2 tygodnie to pierwszy tydzień sobie odpuśćmy, wsłuchajmy sie w ich styl pracy. Gdy się z nim zapoznamy atakujemy w drugim tygodniu. W pierwszym tygodniu najczęściej atakują koledzy z krajów południa i wschodu europy: Włosi i Rosjanie oraz amatorzy dopałów "QRP 5kW". Kiedy po pierwszym tygodniu ruch się zmniejszy próbujemy atakować. Często jest tak, że przy dużych ekspedycjach gdy na początku QSO nie dało się zrobić, to pod koniec aktywności bywa, żebrak już korespondentów i wchodzisz do logu za 1 zawołaniem. Trzeba słuchać i mieć dużo cierpliwości. To jest strategia którą ze mną podzielił się niegdyś Alojzy SP9AJM.
Czasem operator DX odchodzi na chwilę od stacji np. na herbatkę i ogłasza QRX 5 (proszę czekać 5 minut bo przerwa czy coś tam). Zdarza się wtedy, że niecierpliwe lub nie słuchające stacje uciekają z częstotliwości, znudzone czekaniem bo nie usłyszały QRX i uznały ciszę za QRT. Gdy stacja DX-owa po powrocie zawoła CQ, wrzucisz swój znak i udało się!!! To jest wg mnie dobra strategia. Ważne jest także wyczucie w jakim rytmie pracuje DX. Nie można na bez przerwy nadawać swojego znaku, bo robi się zamieszanie a bywa i tak, że DX nam odpowie a my dalej nadając swój znak nie usłyszymy odpowiedzi i łączność nie dojdzie do skutku.

Z bardziej technicznych zagadnień związanych z radiem warto popracować nad modulacją. Można to zrobić z pomocą jakiejś odległej od nas stacji, np z drugiego końca SP i podczas QSO poprosić o ocenę modulacji pod kątem czytelności i wysterowania. Lepsza cichsza a czytelna modulacja niż przesterowana a przez to zniekształcona, której DX może nie zrozumieć. Zagłęb się ustawienia wzmocnienia mikrofonu i kompresji Twojego TRX, a jeśli fundusze i żona pozwolą - może pokuś się o lepszy mikrofon? Wołaj nie za daleko mikrofonu ale też nie pluj bezpośrednio do niego ponieważ szum oddechu może skutecznie zagłuszyć wypowiadane słowa.

Ważnym aspektem rozmów DX jest wyraźna wymowa, posłuchaj jak wymawiane są słowa w literowaniu ICAO i poćwicz ich wymowę. Stosuj w pierwszej kolejności literowanie międzynarodowe nawet pracując ze stacją, która w poprzedzającym Twoje QSO stosuje literowanie rosyjskie. Dopiero kiedy Twoje JD - Juliet Delta po raz en-ty będzie źle zrozumiane spróbuj innych słów np. John David, Japan Denmark.

Podczas usilnych prób dobijania się w tłumie do stacji DX możesz zastosować fortel polegający na minimalnym odstrajania się od QRG DX-a +/- podczas podawania swojego znaku. To zmieni lekko ton twojej modulacji i może zostać ona zauważona w tłoku innych stacji. Zmiana filtra twojej modulacji i uwydatnianie tonów średnich i wysokich też mogą pomóc w zauważeniu twojej stacji.

Na końcu warto przypomnieć o tempie, rytmie podawania znaku, które skutkuje poprawieniem czytelności. Podawaj znak w takim tempie i tak czytelnie jak sam chciałbyś usłyszeć :)

opracowanie 3Z9KP, SQ9IVD, SQ9JD

04 wrz 2020 - SQ9EZG - Newsy - 14004 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2024 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 85
Najnowszy użytkownik: SP2EKO
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 85

Najnowszy: SP2EKO


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
17-05-2024 08:55  
Zakup w Wimo w Reichu - mam dobry kurs walut. Ktoś chętny na zakup "spółdzielczy" ?

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa