
Administrators: Netherland, German and Polish National Emergency Radio Organizations (Dutch EmCom, DARC EmCom, SP EmCom PZK)
Contact: Przemek SQ8NYB sq8nyb@gmail.com , Michael DJ9OZ dj9oz@darc.de , Jan PA7O pa7o@yahoo.com
Date: 24th of November 2018 (Saturday)
Time: 1200-1330 UTC
Bands: 2 m – VHF – just local if required, 80/40 m – HF (SSB/FM only Emergency frequencies), digital: Win-Link
Focus:
- testing coordination of exchanging information between national coordinators,
- testing of making calls for using as less as possible Emergency power supply,
- using phone and digital – WinLink.
~Przemek SQ8NYB
Regulamin można pobrać z lokalizacji:
http://radioklub.pl/spec/Rain_2018.pdf
Ze względu na notoryczne i świadome zakłócanie łączności radiowej w pasmach Służby Amatorskiej, bezczelnie prowadzone na terenie miasta Nowego Sącza i okolic przez osobę - grupę osób, Radioklub SP9RNS nie weźmie oficjalnie udziału w w/w ćwiczeniach.

Powstał pomysł uruchomienia przemiennika DMR dla Limanowej.
Razem z Januszem SP9OYB planujemy uruchomienie na podstawie pozwolenia SR9LI.
Chcemy zbudować nowe urządzenie które będzie działać zarówno w DMR jak i w FM. Do budowy potrzebujemy kilka urządzeń: Motorola GM340 (najlepiej 2 szt), modem MMDVM, Raspberry Pi 3, duplekser UHF, antena UHF oraz zasilacz.
Antena zostaje ta która jest obecnie.
Modem MMDVM już kupiłem.
Duplekser możemy wyciągnąć z obecnego repetera ale lepiej było by kupić nowy.
Na TX musi być Motorola GM340.
Na RX dobrze by było zamontować taka sama ale jest możliwość podłączenia innej.
Proszę o wypowiedzi w tym temacie. Jeżeli będzie ktoś chętny do wspomożenia nas w tym temacie proszę o info na priv. sq9okt@o2.pl lub via tel. 600 624 360
Jeżeli pojawi się radio godne zakupu na aukcjach to zalicytuje.
Pozdrawiam, Marcin SQ9OKT

Regulamin można pobrać z lokalizacji:
http://radioklub.pl/spec/Roztopy_2018.pdf
Tym razem ćwiczenia są organizowane i koordynowane przez Kolegów z Lubelskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej PZK OT-20.
Gorąco zapraszamy wszystkie sieci łączności kryzysowej, ich członków oraz niezależnie od przynależności organizacyjnej wszystkich - Koleżanki i Kolegów krótkofalowców zainteresowanych tą formą aktywności eterowej.
Pozdrawiam i zapraszam,
Vy 73, Michał SP9XWM
EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

Agata SQ9ABC, Marcin SQ9OKT, Sławomir SQ9JYE oraz Paweł SP9FUN korzystając ze sprzyjającej jak na poranek niższej temperaturze otoczenia zabrali się do prac w pierwszej kolejności mających na celu montaż uchwytu oraz anteny nadawczo-odbiorczej BSN-UHF.
Strojenie feeder'a Trilan 400 oraz montaż wtyków "N" przeprowadzono szybko, sprawnie i skutecznie. Przykręcenie uchwytu anteny BSN ze względu na ciężar oraz znaczne wymiary wymagało ścisłej współpracy i przemyślanych działań.
W godzinach okołopołudniowych po zakończonym etapie montażu uchwytu, anteny i linii przesyłowej wysokiej częstotliwości przemiennika, przy okazji, dokonano dokładnego strojenia anteny Radiolatarnii SR9RMF (pasmo 4m) wraz z nawierceniem otworów dylatacyjnych.
Po tak wyczerpujących pracach Ekipa udała się na obiad do zaprzyjaźnionego schroniska.
Do Radioklubowej szafy typu rack 19" Marcin SQ9OKT pomysłodawca, konstruktor przemiennika zamontował urządzenie. Uruchomienie nastąpiło po dokładnym sprawdzeniu wszystkich istotnych parametrów toru nadawczego jak i urządzenia nadawczo-odbiorczego.
Więcej informacji technicznych na temat zamontowanego przemiennika:
www.radioklub.pl/sr9upz
W tym dniu dodatkowo dokonano pomiarów kontrolnych dupleksera przemiennika SR9Z oraz systemu antenowego. Zmodernizowano również monitoring CCTV zmieniając dotychczasowe kamery na takie, które spełniają wymagania poprawnej pracy w trudnych górskich warunkach atmosferycznych.

Agnieszka SQ9NKJ, Agata SQ9ABC, Łukasz SQ9IVD oraz Paweł SP9FUN tworzyli skład ekipy Radioklubu. Klubowy znak SP9RNS pojawił się w kilku udanych QSO (łącznościach) w paśmie 10 metrów z emisją FM oraz SSB.
Testy anteny przebiegły sprawnie i dynamicznie. Antena spisała się doskonale a atmosfera wzajemnej życzliwej współpracy i pomocy wzbogacała wspólne chwile przy radiostacji :)
Spotkanie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w jednej z sądeckich pizzerii gdzie do ekipy dołączył Robert SQ9NKL.

Terminy podawane są w kalendarzu na stronie www.radioklub.pl
Serdeczne zapraszamy krótkofalowców, przyszłych radioamatorów oraz miłośników Eteru.