
Zbieramy się o 14.00 i rozkładamy stacje.
Zapraszamy wszystkich chętnych krótkofalowców.
Terenowo pracują nasi koledzy /m /p z APRS:
- Brzesko ul. Głowackiego 51 - Jacek SP9CJM
- Nowy Targ ul. Bolesława Wstydliwego 14 - Marcin SQ9OKT
- Gorlice ul. Biecka 3 - Krzysiek SP9RQA
- Limanowa ul. Józefa Marka 9 - Agata SQ9ABC
- Nowy Sącz Rynek 21 i Jagiellońska 33 - Maciek SQ9OND i Łukasz SQ9IVD
Będą u nas goście 5 osób 2-PSP i 3-WZK.
Pracujemy na częstotliwościach: SR9A, SR9Z oraz simplex:
SQ9OKT - 145,425 MHz
SQ9ABC - 145,400 MHz
SP9RQA - 145,5125 MHz
SP9CJM - 145,3625 MHz
SQ9OND i SQ9IVD - 145,4875 MHz
Pliki do pobrania:
www.radioklub.pl/spec/Cwiczenia_lacznosci_kryzysowej_KASLK_2019.doc

UPDATE #3
Testujemy w kolejności czasowej trzy główne obszary łączności pomiędzy stacjami sztabowymi i powiatami:
1) sprawdzenie łączności stacji sztabowych SP0MASR, SP9RNS ze stacjami rozlokowanymi na terenie powiatów na przemienniku tarnowskim SR9A,
2) następnie sprawdzenie łączności stacji sztabowych SP0MASR, SP9RNS ze stacjami rozlokowanymi na terenie powiatów na przemienniku na Gorze Przehybie SR9Z,
3) na koniec sprawdzenie łączności stacji sztabowych SP0MASR i SP9RNS ze stacjami rozlokowanymi na terenie powiatów, z użyciem directowych kanałów simpleksowych w kolejności i zgodnie z tabelą w konspekcie.
Prośba wszystkich o zachowanie cierpliwości i spokoju. Nawet jeśli nie wyjdzie łączność na SR9A, czy SR9Z, proszę o poczekanie i pozostanie do części sprawdzającej łączność directową (simpleksową).
Ćwiczenia zaczynamy o godzinie 14.30. Na każdą część ćwiczeń przewidziane są sztywne ramy czasowe, przez które mamy przebrnąć:
a) dla testów na SR9A - 35 minut od godzinie 14.30 do 15.05,
b) dla testów na SR9Z - 40 minut od godz. 15.05 do 15.45,
c) dla testów na direct - 75 minut od godzinie 15.45 do 17.00.
Nawet jeśli moduły ćwiczeń dot. przemienników skończymy wcześniej, zachowujemy określone w konspekcie ramy czasowe, ponieważ stacje, które nie mogły pracować przez przemienniki (nie będą słyszeć) będą czekać na łączność directową.
Częstotliwości we/wy SR9A - 145,175 - 145,775 MHz,
Częstotliwości we/wy SR9Z - 145,1375 - 145,7375 MHz,
SR9A uruchamiamy tonem 1750 Hz, SR9Z CTCSS 107,2 Hz.
Pozdrawiam, Vy 73, Michał SP9XWM

Mogliśmy poznać dzieje rozwoju radia w Polsce na przestrzeni kolejnych dekad XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, gdzie na zdjęciach uwieczniliśmy te niecodzienne eksponaty.
Wystawa została stworzona przez ludzi, dla których radio to coś więcej niż tylko środek masowego przekazu, to pasja a niekiedy całe życie. My jako krótkofalowcy utożsamiamy się z tym w 100%.

Ta smutna wiadomość bardzo nas poruszyła. Jarek zawsze był pełen empatii i szacunku wobec innych. Był osobą otwartą i uczynną. Jest to dla nas ogromna strata.
Rodzinie składamy szczere kondolencje.
Z wyrazami szacunku, Zarząd i członkowie Radioklubu SP9RNS.

Śp. Jaroaław SQ9IAE

Celem był montaż cyfrowego przemiennika SR9UPZ oraz radiolatarni SR9RMF.
Wystartowaliśmy z parkingu w Gaboniu wyruszając z zabezpieczonym odpowiednio sprzętem ciągniętym na sankach. Piękna zimowa aura dopisywała nam tak samo jak humory a cała ekipa dodatkowo mogła spełniać się także fotograficznie. Po około dwóch godzinach żwawego marszu, oczarowani zimowymi widokami dotarliśmy do schroniska na Przehybie, gdzie mogliśmy napić się pysznej kawy i zjeść coś "na ciepło".
Sobotnia wyprawa zakończyła się sukcesem - sprzęt w nienaruszonym stanie przetransportowaliśmy do schroniska. Po zregenerowaniu sił już po zachodzie słońca ekipa wyruszyła również pieszo na dół - w stronę parkingu w Gaboniu.
Krótkie filmiki z sobotniej i niedzielnej wyprawy na Przehybę (26 i 27 I 2019)
Paweł SP9FUN wraz z Agatą SQ9ABC, chcąc dokończyć misję radiową postanowili wyruszyć w kierunku Przehyby. Pomoc w transporcie na górę zaoferował Rafał SP9IVE, z zaprzyjaźnionego radioklubu SP9KRJ. Mimo przygód i przeciwności, akcja zakończyła się ogromnym sukcesem.
Radiolatarnia nowej generacji emitująca w eter na częstotliwości 70,06 MHz sygnał PI4 czyli kompilację tonów FSK oraz swój znak rozpoznawczy i lokalizację, została ponownie uruchomiona.
Cyfrowy przemiennik DMR SR9UPZ, który poprzednio przez długi czas pracował z Klęczan od kolegi Michała SQ9JYW został uruchomiony i podłączony do anteny BC200.
Po sukcesie wspólnego zorganizowanego i sprawnego montażu urządzeń, nie tracąc czasu postanowiliśmy jeszcze przed zmrokiem rozpocząć testowanie zasięgu przemiennika DMR w trakcie powrotów do swych domowych QTH.
Kilka dni później ... :)
Po czterech dniach intensywnych testów prowadzonych przez krótkofalowców pracujących w zasięgu radioprzemiennika DMR SR9UPZ, operator odpowiedzialny Marcin SQ9OKT podjął decyzję o przeniesieniu urządzenia z powrotem do Michała SQ9JYW do Klęczan.
Urządzenie pracowało z Przehyby z bardzo dużym zasięgiem lecz w Nowym Sączu poziom sygnału nie spełniał oczekiwań opiekuna RPT. Poziom sygnału dla stacji przenośnych, których jest obecnie znacznie więcej niż stacjonarnych czy przewoźnych był zbyt niski.
Dodatkowo przez te kilka dni użytkownicy przemiennika SR9Z tzw. "Zetki" zauważyli obniżoną czułość wejścia analogowego radioprzemiennika.
Po przeanalizowaniu tych problemów z Marcinem SQ9OKT, zorganizowaniu czasu a przede wszystkim wpasowaniu się w "okno pogodowe", Paweł SQ9FUN wraz z Agatą SQ9ABC postanowili raz jeszcze w piątek 1 lutego 2019 roku wyruszyć na Przehybę.
Tym razem celem był demontaż SR9UPZ oraz definitywne wykluczenie "zatykania odbiornika" SR9Z przez nadającą z mocą 15 W radiolatarnię SR9RMF (70,06 MHz).
Piątkowa przedpołudniowa wyprawa na wysokość 1175 m n.p.m. okazała się strzałem w dziesiątkę ze względu na fantastyczne warunki meteorologiczno-fotograficzne!
Przepiękne czyste niebo wraz z zimową aurą umilały czas wyprawy.
Krótkie filmiki z piątkowej wyprawy na Przehybę (1 II 2019)
Po wyczerpujących testach chwilę po zachodzie słońca nasi niestrudzeni i jak zawsze gotowi na takie wyzwania klubowicze, transportując na sankach przemiennik DMR wyruszyli w drogę powrotną do parkingu w Gaboniu skąd "radjoklubowym radjowozem" przewieźli SR9UPZ do Michała SQ9JYW.
Time Lapse z Przehyby (1 II 2019)
#1 Widok na maszty i anteny oraz #2 widok na Tatry

W trakcie trwania spotkania kapituła KPGK, przyznała certyfikaty i złote mikrofony krótkofalarskie.
Jednym z wyróżnionych został SQ9OKT Marcin Kowalik, członek zarządu Radioklubu SP9RNS, wspaniały przyjaciel oraz niezastąpiony inicjator wielu projektów radiowych.
