
Gratulujemy! :)

Link do komunikatu Biura Prasowego Miasta Nowego Sącza
W ramach porozumienia Radioklub wesprze działania Miasta Nowego Sącza przy organizacji rezerwowej sieci łączności radiowej dla potrzeb służb zarządzania kryzysowego. Rezerwowa sieć łączności radiowej będzie alternatywą dla istniejącego od 2015 roku Systemu Łączności Radiowej Miasta Nowego Sącza. Oznacza to, że w przypadku awarii komercyjnych systemów telekomunikacyjnych lub obecnego systemu łączności Radioklub udostępni swój sprzęt i urządzenia oraz skonfiguruje je zgodnie z potrzebami i wymaganiami służb zarządzania kryzysowego.
Istotnym elementem porozumienia jest również to, że Radioklub zostaje włączony do Systemu Łączności Radiowej Miasta Nowego Sącza.
Jednostka ta gromadzi informacje nt. lokalnego bezpieczeństwa poprzez dostępne kanały łączności i przekazuje je do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ponadto, co ważne, posiadacze CB radia oraz radia PMR (Private Mobile Radio) w obrębie Nowego Sącza będą mogli za pośrednictwem krótkofalowców z klubu SP9RNS przekazywać do Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłoszenia dotyczące zaobserwowanych zagrożeń.
Radioklub włączą się również w element ostrzegania i alarmowania mieszkańców Miasta Nowego Sącza. W ramach współpracy krótkofalowcy poprzez CB Radio oraz radio PMR będą przekazywać komunikaty i ostrzeżenia otrzymane z Centrum Zarządzana Kryzysowego. W związku z tym, wszyscy użytkownicy pasma obywatelskiego dostępnego poprzez CB Radio oraz radio PMR będą otrzymywać informacje o sytuacjach kryzysowych w mieście oraz nadchodzących zagrożeniach w tym meteorologicznych czy hydrologicznych.
Warto również podkreślić, że Radioklub Nowy Sącz - SP9RNS jest jednostką działającą w Polskim Związku Krótkofalowców oraz w ramach Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej (KASŁK) jako części ogólnopolskiej sieci SP EmCom.
źródło: www.nowysacz.pl

Nawiązaliśmy w sumie ponad 50 łączności w paśmie 80m spod znaku klubowego. W ostatnim dniu warunki były dość ciężkie. Silne trzaski burzowe (QRN) utrudniały komunikację. Pomimo tego, ruch na paśmie był całkiem spory. Nawiązano kilka ciekawych łączności. Trafiła się nam stacja QRP, zgłosiła się nam stacja z Lwowa na Ukrainie i odbierała nas z bardzo dobrym raportem 59. Była też stacja okolicznościowa SO4ØSONDA.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy jak i nasłuchowcom.
Szczególne podziękowania i wyrazu uznania dla całej ekipy SP9KRJ, którzy to wszystko zorganizowali.
73 de SP9RNS!

W ostatnim czasie udało się zainstalować antenę na fale krótkie, ponadto dysponujemy w pełni wyposażoną radiostacją. Zapraszamy chętnych do pracy z radiostacji klubowej. Do tej pory z klubu pracowała YL Agata, Paweł SP9HVE oraz Łukasz SQ9IVD. Konkurs trwa do niedzieli 6 sierpnia 2017 r.
Szczegółowy regulamin dostępny w pliku PDF do pobrania z naszego serwera:
<<< www.radioklub.pl/dni_limanowej-konkurs_2.pdf >>>

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej, Rzeszowski Oddział Terenowy nr 18
Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa
Sprawozdanie z pracy stacji sztabowej SPØMASR podczas międzynarodowych
ćwiczeń łączności kryzysowej „Błyskawica 2017”
(Sprawozdanie jest częścią oficjalnego podsumowania ćwiczeń.)
Podstawowe informacje dot. ćwiczeń.
Organizatorzy.
Polski i Niemiecki zespół krótkofalowców zajmujących się łącznością kryzysową w ramach organizacji
krótkofalarskich PZK oraz DARC (SP EmCom PZK oraz DARC EmCom).
Data organizacji ćwiczeń.
20 maja 2017 roku (sobota).
Czas realizacji ćwiczeń.
Godz. 16:00 - 18:10 czasu lokalnego (14:00 - 14:10 UTC).
Pasma pracy i dopuszczalne emisje.
2 m - VHF FM (F3E), 80 i 40 m - HF SSB (J3E). Do komunikacji pomiędzy stacjami
sztabowymi DAØEC oraz SPØMASR będą używane częstotliwości 3,780 MHz w paśmie
80 m oraz 7,115 MHz w paśmie 40 m.
Szczegółowe informacje dostępne w pliku PDF do pobrania z naszego serwera:
<<< www.radioklub.pl/spec/blyskawica-2017.pdf >>>