Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2024 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 10

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 85
Najnowszy użytkownik: SP2EKO
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 85

Najnowszy: SP2EKO


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
17-05-2024 08:55  
Zakup w Wimo w Reichu - mam dobry kurs walut. Ktoś chętny na zakup "spółdzielczy" ?

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa
NewsyWe wtorek 20 sierpnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej zostaną przeprowadzone warsztaty krótkofalarskie. W spotkaniu będą brały udział dzieci oraz młodzież.





W programie:
- Łączność bez internetu i smartfonu w sytuacjach kryzysowych -
- Prezentacja nowoczesnych radiotelefonów i radiostacji -
- Wzywanie pomocy w górach bez zasięgu GSM -
- Codzienne i niecodzienne zastosowanie krótkofalówek -
- Informacje o pasmach i nasłuchu okolicznych radiostacji -
- Konfiguracja urządzeń oraz praktyczne zajęcia w terenie -



Warsztaty krótkofalarskie



03 sie 2019 - SQ9EZG - Newsy - 18649 czytań - 0 komentarzy
SP EmComZgodnie z zapowiedziami w sobotę 29 czerwca 2019r odbyło się spotkanie Krakowskiej Amatorskiej Sieci Łączności Kryzysowej.
Z inicjatywy Michała SP9XWM EmCom Managera PZK oraz Sławka SQ9JYE koordynatora EmCom Radioklubu SP9RNS na terenie Karczmy nad Potokiem w Rytrze zgromadziło się kilkadziesiąt osób - członków KASŁK, krótkofalowców i osób zainteresowanych działalnością radioamatorską oraz działaniami EmCom z Andrychowa, Krakowa, Krynicy Zdroju, Limanowej, Niepołomic, Nowego Sącza i okolic.


Spotkanie małopolskiego SP EmCom - Rytro 29.06.2019

Fotorelacja ze spotkania małopolskiego SP EmCom w Rytrze (29 VI 2019)


Po rozstawieniu przez uczestników sprzętu i anten Michał SP9XWM krótkim przemówieniem rozpoczął imprezę.
Koleżanki i koledzy zgromadzeni na spotkaniu mieli okazję wysłuchać podsumowania ćwiczeń prowadzonych w ostatnim czasie przez EmCom małopolska oraz wyrazić swoje opinie w temacie działalności KASŁK oraz ogólnopolskich struktur SP EmCom PZK.
W trakcie spotkania zademonstrowany został sprzęt, którym koledzy posługują się w czasie ćwiczeń oraz na co dzień w działalności krótkofalarskiej.

Liczna grupa zgromadzonych uczestników umożliwiła nam wymianę doświadczeń związanych
z wykorzystywanym sprzętem i stosowanymi rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi szybkie uruchomienie stacji radiowych w terenie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie a organizatorom
za zaangażowanie i wkład pracy aby to spotkanie doszło do skutku.


03 sie 2019 - SP9RNS - SP EmCom - 18011 czytań - 0 komentarzy
NewsyW sobotę 27 lipca br. tradycją lat ubiegłych, nasi serdeczni Koledzy z grupy sądeckiej organizują czerwcowe spotkanie piknikowe pod doskonale znaną marką "Sądecki Bartnik" i zapraszają wszystkich chętnych do przybycia.

Jak co roku naszym zacnym Gospodarzem jest kol. Rysiek SP9OYZ. Spotykamy w miejscowości Stróże k. Grybowa w godzinach przedpołudniowych. Współrzędne geograficzne miejsca 49°40'13.5"N 20°57'59.9"E.

Organizatorzy będą QRV na 145,350 [MHz] oraz na przemienniku tarnowskim SR9A. Spotkanie zaczyna się o godz. 9:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich w imieniu Gospodarzy, trzymamy kciuki na dobrą pogodę, nastroje na pewno dopiszą!!!

Vy 73,


23 lip 2019 - SQ9EZG - Newsy - 18035 czytań - 0 komentarzy
NewsyDługo wyczekiwane, pierwsze tak logistycznie i sprzętowo zróżnicowane spotkanie na górze Przehyba (Beskid Sądecki, pasmo Radziejowej) odbyło się w ubiegłą sobotę i niedzielę 20, 21 lipca 2019 roku.
Zwarta, konkretna grupa krótkofalowców która zainicjowała plener na polu namiotowym tuż przy schronisku - wydarzenie o charakterze edukacyjnym, zapowiedziała w przyszłym miesiącu weekend'ową "powtórkę z rozrywki", mając nadzieję, że pogoda dopisze jeszcze bardziej.

Już w piątkowy wieczór większość "ciężkiego sprzętu"; anteny kierunkowe, pionowe GP, aluminiowe maszty, urządzenia nadawczo-odbiorcze, przewiezione zostały na górę Przehyba tak, aby w sobotę można było się rozstawiać i korzystać z pełni dnia.


Przehyba - AD 20 i 21 VII 2019

Fotorelacja z weekend'u na Przehybie (20 i 21 VII 2019)


W sobotę wczesnym rankiem Marcin SQ9OKT, Dariusz SQ9OJV, Sławomir SQ9JYE oraz Paweł SP9FUN zdemontowani radioprzemiennik foniczny wielkiego zasięgu o znaku SR9Z pracujący w paśmie VHF 2m na częstotliwości 145,7375 MHz. Powodem demontażu kilkuletniej, niestety nie do końca sprawnej pracy urządzenia (sic!) była decyzja operatorów odpowiedzialnych, na testowe przeniesienie SR9Z na lokalizację Białowodzka Góra oraz konserwacja techniczna anteny wraz ze sprawdzeniem urządzenia radiowego na przyrządach warsztatowych.

Agata SQ9ABC, Łukasz SQ9IVD, Paweł SP9FUN, Mariusz SQ9LFP wraz z żoną Jolą tworzyli pięcioosobowy dwudniowy skład. W sobotę około 14.00 z lekkim opóźnieniem krótkofalowcy rozpoczęli działania. Wzajemną pomoc przy rozkładaniu sprzętu, stawianiu radioklubowego namiotu, wieszaniu anten KF i UKF sprawnie udzielili Jakub SP9JD wraz z Kacprem który niebawem przystąpi do Państwowego Egzaminu tak by zostać licencjonowanym krótkofalowcem.

Około godzin popołudniowych w odwiedziny dotarli Marek SP9L, rowerem od strony Rytra Marek SP9MTV oraz od strony Gabonia Michał SQ9EZG.

Pogoda na wysokości 1175m n.p.m. początkowo deszczowa, popołudniem nastrajała i prognozowała miłe wieczorno-nocne pogaduchy przy ognisku. W praktyce tak jednak nie było. Naprzemiennie raz przelotny deszcz a raz piękne słońce towarzyszyły ekipie radiowców.
Przechodzący turyści chętnie przystawali obok namiotu, dopytywali o szczegóły krótkofalarstwa, nawiązywali kontakty.

Około godziny 18.30 rozpalone przez Adriana z GOPR ognisko oderwało ekipę radiowców od sprzętów i zgodnie udali się na pieczenie przysmaków :)
Niestety, przelotny ale częsty deszcz uniemożliwiał dłuższe spokojne spędzanie czasu przy ogniu. Ze względu na pogodę, nieplanowanie wcześniej zakończył się pierwszy dzień pobytu.

Dzień drugi - niedziela. Od rana chmury zakrywały całe niebo. O godzinie 9.30 zrodził się dylemat... czy podłączać radiostacje, czy wręcz przeciwnie - składać maszty, namiot i stoliki przenosząc się alternatywnie do schroniska.
Ekipa zadecydowała pozostać na polu namiotowym co okazało się świetną decyzją ponieważ z godziny na godzinę, niebo stawało się coraz bardziej błękitne.




Filmik z łączności w paśmie 70 MHz (21 VII 2019)


Około południa przy rewelacyjnej pogodzie za "sterami" radiostacji po raz pierwszy Łukasz SQ9IVD nawiązał łączność w paśmie 4m (70 MHz) z oddaloną od Przehyby stacją o 260km! Krótkie fale przez cały weekend sprawdzały się świetnie, bezproblemowo można było nawiązać łączność z całą Europą. Na częstotliwości 50 MHz wysoko-wydajną cyfrową emisją FT8 łączności nawiązywane były bezproblemowo z odległymi krajami przez odbicia sygnału tzw "eS'y".
Na częstotliwości sieci AR z radiostacji przenośnej nawiązanych zostało kilka odległych łączności. Pasmo Obywatelskie PMR również było aktywne.
Krótkofalarska sieć internetu o nazwie HamNet została uruchomiona celem sprawdzenia stabilności łącza.
Bezproblemowo za pomocą anteny kierunkowej, połączenie z punktem dostępowym SR9NET utrzymywało stabilną pracę na przyzwoitym poziomie sygnału - transferu.




TimeLapse z Przehyby (20 i 21 VII 2019)


Emisje obrazowe - SSTV jak i ATV ze względu na brak czasu zostały pominięte a ich wznowienie z Przehyby zaplanowane na przyszły miesiąc.

Prognozowana bardzo silna burza, obserwowana na radarach wyładowań oraz naocznie z punktu widokowego obok schroniska, bardzo szybko zmobilizowała ekipę Radioklubu do natychmiastowej ewakuacji i w drodze decyzji przerwania końcówki pleneru.
Tak o godzinie 15tej rozpadało się "na całego" a ekipa w pełni szczęśliwa i zadowolona z pobytu udała się każdy w swoją stronę planując powtórkę w sierpniu.

Szczególne podziękowania dla Pani Olgi Bielak ze schroniska za pomoc , Radioklub SP9RNS za namiot oraz organizacji Pobudka ORG za wsparcie.

23 lip 2019 - - Newsy - 19021 czytań - 0 komentarzy
Nasze i Wasze konstrukcjePora na kolejny projekt związany z antenami. Tym razem niespodziewanie wychodzimy poza pasmo amatorskie. Potrzebuję anteny do odbioru telewizji naziemnej. Mam tylko małą antenę z dongla usb dvb-t do komputera, ale ta antena jest zbyt słaba i nie zapewnia dobrego odbioru. Zatem co zrobić w takiej sytuacji ? Sprawa jest prosta. Kupić antenę w sklepie, zapłacić jakieś 35 zł, podłączyć i po temacie. Ja zrobię inaczej. Ponieważ zostało mi trochę materiału po budowie anten yagi na pasmo 4 i 6m, zbuduję antenę kierunkową z tego co mam i zobaczę czy to w ogóle zadziała. Zbudowanie anteny yagi na pasmo TV wymaga trochę przygotowania. W Internecie znajdziemy sporo różnych projektów.

Oto założenia, które przyjąłem planując budowę:

1. Antena z dongla, którą wcześniej używałem zapewniałą odbiór dwóch multipleksów. MUX2 i MUX3 ze zmiennym szczęściem. Chciałbym odebrać jeszcze MUX1. Podczas skanowania w TV, odbiornik zatrzymuje się na MUX1 (666 MHz), jednak z powodu zbyt słabego sygnału nie znajduje tam kanałów i skanuje dalej. Zakładam więc, że nie potrzebuję wieloelementowej anteny yagi bo nie będę na niej robił DXów, tylko anteny o trochę większym zysku i w ten sposób złapię wszystkie 3 multiplexy na UHF. Postanowiłem, że zrobię po prostu dipola na wysięgniku, jeśli będzie zbyt słaby to dołożę reflektor, jeśli dalej nie będzie to wystarczało to dołożę jeszcze director i w ten sposób powstanie 3 elementowa antena yagi.

2. Zastanawiałem się na jaką częstotliwość obliczyć antenę. MUXy, które mnie interesują są na MUX1 666 MHz, MUX2 594 MHz, MUX3 578 MHz. Można obliczyć średnią i przeliczyć antenę na kompromisową częstotliwość, ale ja wymyśliłem sobie, że przeliczę na MUX1 dla 666 MHz. To jest najwyższa częstotliwość z trzech podanych i na niej będą największe straty sygnału na każdym metrze kabla antenowego. Buduję więc antenę na 666 MHz, resztę MUXów mam nadzieję odebrać "kompromisowo".

3. Za radą kolegi Grzegorza SQ9RFG skorzystałem z kalkulatora anten yagi w aplikacji Amateur Radio Toolkit ze sklepu Google PLAY. Wybrałem 3 elementową antenę yagi.

4. Antena będzie odbierać w polaryzacji poziomej bo w tej polaryzacji nadawane są wszystkie trzy MUXy.

5. Jest jeszcze MUX8 nadawany na VHF 191,5 MHz w polaryzacji pionowej. Na ten moment nie biorę tego pod uwagę. Niewykluczone że kiedyś rozbuduję antenę o elementy na to pasmo.

6. Antena którą wykonam będzie miała dipol otwarty (wibrator). Jak wiadomo taki dipol ma impedancję 75 Ohm, dokładnie tyle ile wejście antenowe w TV. Nie potrzebuję więc żadnych symetryzatorów ani dodatkowej komplikacji projektu.

7. Nie mam reflektometru na tak wysoką częstotliwość. Antenę wykonam według wyliczeń i liczę na to że zadziała :)

8. Antena będzie na balkonie tak zamontowana by nie przeszkadzała w suszeniu prania.

9. Celuję anteną mniej więcej tam gdzie sąsiedzi.

radioklub.pl/gfx/sq9ivd_07.07.2019.jpg

Na początek wykonałem tylko dipola. Po zamontowaniu na balkonie w zależności od ustawienia, telewizor odbierał MUX2 i 3 lub tylko MUX1. Tak jak sądziłem jest poprawa. Poprzednia antena w żadnym ustawieniu nie odbierała MUX1. Dołożyłem do dipola reflektor i dzięki temu poprawił się odbiór. Udało się znaleźć takie ustawienie, gdzie odebrałem wszystkie trzy multipleksy. Finalnie więc na balkonie została zamontowana niewielka 2 elementowa antena yagi albo jak kto woli dipol z reflektorem.

Podsumowanie:

Antena działa zgodnie z założeniami. Odbiera wszystkie 3 multipleksy. Jest znacznie mniejsza od anten sąsiadów a odbiera to samo. Można zrobić kilku elementową antenę kierunkową, ale jak widać w moim przypadku nic to nie wniesie. Antena została wykonana z elementów, które zostały mi po budowie innych anten, także można przyjąć że projekt został wykonany bezkosztowo. Rozwinięciem projektu może być wykonanie pionowych elementów do odbioru MUX8, lub też dorobienie directora celem poprawy siły sygnału. Na chwilę obecną nie jest to potrzebne.

08 lip 2019 - SQ9IVD - Nasze i Wasze konstrukcje - 22966 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Listopad 2024 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 10

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 85
Najnowszy użytkownik: SP2EKO
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 85

Najnowszy: SP2EKO


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
17-05-2024 08:55  
Zakup w Wimo w Reichu - mam dobry kurs walut. Ktoś chętny na zakup "spółdzielczy" ?

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa