Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 78
Najnowszy użytkownik: SQ9JTR
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 78

Najnowszy: SQ9JTR

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoZarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
19-05-2021 21:33  
Sobota 19.06 godz 16-18 UTC tarnowskie zawody UKF - chętni na mały field day? Mam trochę szpeja, ale razem lepiej. W razie czego, chyba mógłbym i generator mieć

SQ9JYE
30-09-2020 20:48  

SQ9OKT
11-09-2020 20:37  
Przemiennik DMR sr9upz ponownie w sieci !!! zmiana COLOR CODE z 1 na 9 !!!

SQ9JYE
30-08-2020 16:04  

SP1IMJ
29-08-2020 10:55  
Witam. Przemiennik na Przehybie już działa?

Archiwum shoutboksa
NewsyW sobotę, 25 września 2021 roku na Przehybie odbyło się spotkanie klubowe członków naszego klubu SP9RNS oraz sympatyków połączone z pracami konserwacyjno - instalacyjnymi oraz porządkowymi w chatce krótkofalarskiej.

SP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjne


Część klubowiczów działała w temacie instalacji nowej szafy rack w której zainstalowane zostały urządzenia automatyczne takie jak i-Gate APRS-SR9NFB, komunikator CB19AM umożliwiający zdalne nadawanie komunikatów i ostrzeżeń w sytuacjach kryzysowych na kanale 19 pasma obywatelskiego CB.

SP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneDodatkowo zostały w tym dniu zainstalowane anteny wraz z liniami zasilającymi - X200 dla biconu SR9RNS pracującego w paśmie 70cm na częstotliwości 432,440MHz oraz wykonana przez Sławka SQ9JYE antena wg S53WW na pasmo 23cm dla biconu SR9XNS pracującego na częstotliwości 1296,940 MHz. Zainstalowane i uruchomione zostały także same urządzenia.

SP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjne


Udało się też zamontować profesjonalny monitoring CCTV masztu oraz kamerę widokową. Pozostali członkowie ekipy uruchomili w tym czasie stację klubową pracującą na pasmach 80m i 40m a także 2m. Pod nadzorem Łukasza SQ9IVD oraz Roberta SQ9NKL na stacji klubowej szczególnie mocno pracowała nasza młodsza koleżanka Julia, która mamy nadzieję złapie bakcyla krótkofalarstwa i przystąpi za jakiś czas do egzaminu na świadectwo radiooperatora w SRA. Udało się przeprowadzić sporo łączności ze stacjami z polski, europy a nawet z Indonezji:

PL<br /> YB0AR Live with Restream 20m (25/09/2021)PL<br /> YB0AR Live with Restream 20m (25/09/2021)


Jakub SP9JD zaprezentował swoją stację QRP SOTA, jej rozkładanie w terenie po czym rozpoczął jako trzecia stacja terenowa pracę w eterze. W trakcie naszego pobytu pracowała także automatyczna stacja SSTV stworzona przez Michała SQ9EZG przesyłająca w eter zdjęcia z Przehyby.

SP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjneSP9RNS Przehyba prace konserwacyjno - instalacyjne


Miłym akcentem było porozmawiać i przedstawić naszą działalności osobom odwiedzającym w tym czasie punkt widokowy na Przehybie. Dla wszystkich odwiedzających ten teren stworzyliśmy krótką notatkę informująca o historii chatki krótkofalarskiej, która zawisła na naszym obiekcie.

Mieliśmy również zaszczyt spotkać się z Panem Pawłem Szczygłem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, który akurat w czasie naszego pobytu i działań przebywał w tym rejonie. Bardzo dziękujemy za miłe słowa skierowane pod adresem działalności krótkofalowców.

Aby dopełnić całości nie mogło również zabraknąć ogniska i pieczonej kiełbaski żeby nasze siły zbyt szybko się nie wyczerpały.
Na koniec miłą niespodzianką dla wszystkich była możliwość przeprowadzenia w paśmie 2m łączności z samolotem, z naszą klubową koleżanką Agnieszką SQ9NKJ, która jest również pilotem i w tym czasie wykonywała lot widokowy nad terenem Beskidu Sądeckiego. Dziękujemy za miłe QSO.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, pozdrawiamy odwiedzających nasz teren turystów i zapraszamy do zapoznawania się z nowinkami na naszej stronie internetowej.

Zespół SP9RNS

26 wrz 2021 - SQ9EZG - Newsy - 1 czytań - 0 komentarzy
NewsyWe wtorek 21 września 2021 w godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia z łączności lokalnej oraz międzynarodowej dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku, będącej uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku.

Strzelcy zapoznali się ze sprzętem, a tuż obok internatu wykonano plenerową prezentację nawiązywania łączności w terenie.

Prowadzący zajęcia drużynowy ZS Jakub Duda SP9JD zapoznał początkujących strzelców z zagadnieniami związanymi z krótkofalarstwem i praktycznym wykonaniem łączność w Polsce i z innymi państwami (wykonano łączność z Włochami) – mówi st. chor. ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w tymbarskim strzelcu.

Zajęcia z Krótkofalarstwa - StrzelecZajęcia z Krótkofalarstwa - StrzelecZajęcia z Krótkofalarstwa - StrzelecZajęcia z Krótkofalarstwa - Strzelec


W trakcie szkolenia Jakub omówił również rodzaje anten i ich działanie oraz zapoznał wszystkich z aspektami prawnymi np. co można robić bez licencji, jak zdobyć licencję. Na zakończenie zajęć zachęcał strzelców do poszerzenia swojej wiedzy i przystąpienia do egzaminu.

Krótkofalarstwo - to hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych - od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal, między krótkofalowcami za pomocą radiostacji oraz potwierdzaniu łączności kartami QSL.

Jakub SP9JD www.qrz.com/db/SP9JD

23 wrz 2021 - SQ9EZG - Newsy - 17 czytań - 0 komentarzy
NewsyJodłówka Tuchowska 2021 Nowa Odsłona !!! - Tradycyjnie, jak każdego roku, zapraszamy wszystkich Krótkofalowców i Sympatyków tego znamienitego hobby. Z przyczyn niezależnych od nas nie możemy w tym roku gościć na terenie ośrodka DWD Jodłówka Tuchowska pomimo tego że atmosfera i komfort spotkań w tym miejscu był zawsze fantastyczny. Niestety przepisy związane z panującą sytuacją pandemiczną zmusiły nas do zmiany miejsca spotkania i zorganizowania go w niemniej malowniczej scenerii a mianowicie w sprawdzonym miejscu jakim jest "Bacówka na Brzance".

W dniach 10-12.09.2021 roku, OT PZK nr 28 organizuje spotkanie na które zapraszamy zarówno odwiedzających jak też i sprzedających. Dysponujemy zadaszonym miejscem na zorganizowanie giełdy krótkofalarskiej, która od zawsze towarzyszyła spotkaniom w Jodłówce Tuchowskiej. Już w tym momencie mamy informację o chęci zorganizowania stoiska sprzedaży przez wiele osób W sobotnie popołudnie po części oficjalnej oraz ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród za Zawody Tarnowskie, tradycyjnie spotykamy się przy ognisku i gwarantujemy zadaszone miejsce do biesiadowania do białego rana. Oczywiście istnieje możliwość wykupienia noclegów, wyżywienia i napojów w bufecie Schroniska po atrakcyjnych cenach. Można smacznie zjeść w stołówce śniadanie, obiad a nawet kolację jeżeli ktoś nie preferuje dań grillowych.

Cennik Schroniska za noclegi to: osobo dobą na łóżku – cena 35 zł, a na dostawce (łóżko polowe z kompletem pościeli) cena 25 zł. Istnieje możliwość rozłożenia namiotu i cena od osoby śpiącej w namiocie na terenie Schroniska wynosi 15 zł (opłata za dostęp do WC i prysznica). Nie ma pokoi jednoosobowych (2,3 i 6 osób).

UWAGA: W każdym z w/w przypadków jest ograniczona liczba miejsc i decyduje kolejność rezerwacji i wpłat na poczet zakwaterowania. Rezerwacji dokonuje Krzysztof SP9RHN (mail. sp9rhn@wp.pl ). Wśród uczestników którzy okażą dowody zakupu w bufecie stołówki i noclegów na minimum 50 zł rozlosujemy nagrodę – ANTENĘ FD-4 produkcji LC ANTENNAS. Losowanie odbędzie się przy sobotnim ognisku integracyjnym.

W przypadku rezerwacji mailowej koniecznie proszę o pozostawienie danych telefonicznych do kontaktu.

Zachęcamy do zakupu noclegów w pobliskich hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. W okolicy znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych.

Całe spotkanie odbywa się z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych przez jego uczestników. (dezynfekcja dystans i maseczki).

Niestety musimy w tym miejscu wspomnieć o sytuacji w której będziemy zmuszeni odwołać spotkanie w przypadku zmiany przepisów prawa związanych z pandemią - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W takim przypadku ZWRÓCIMY 100% opłaty za nocleg na wskazany rachunek bankowy w terminie 7 dni od ogłoszenia odwołania imprezy. Jeszcze raz Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zarząd Oddziału Terenowego PZK nr 28 w Tarnowie

05 wrz 2021 - SQ9EZG - Newsy - 239 czytań - 0 komentarzy
NewsyW piątek 13 sierpnia 2021 w godzinach popołudniowych członkowie Radioklubu SP9RNS - Łukasz SQ9IVD i Michał SQ9EZG wzięli udział w Astro Nocy zorganizowanej przez Naukową Wioskę.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób (dorosłych, dzieci i młodzieży). Jest to już nasze kolejne spotkanie w ramach Naukowej Wioski i także tym razem udało się zainteresować wiele osób naszym hobby.

Obecnie, gdy technika poszła tak znacznie do przodu, odebranie zdjęć satelitarnych przez amatorów nie jest takie trudne. Można to zrobić niewielkim nakładem i wystarcza do tego sprzęt, którym prawie każdy dysponuje. Mając komputer z zainstalowanym darmowym programem i małe urządzenie - TUNER DVB-T USB RTL2832U można samemu odebrać zdjęcia z kosmosu. Do tego jeszcze prosta antena dookólna (na to wydarzenie została zbudowana antena QFH) i już. W trakcie trwania pokazów udało się odebrać kilka zdjęć z przelatujących satelitów NOAA-15, NOAA-18 i NOAA-19.

Astro Noc - satelita NOAAAstro Noc - satelita NOAAAstro Noc - satelita NOAA


Podczas wydarzenia sporym zainteresowaniem cieszył się także przeprowadzony przez Łukasza SQ9IVD pokaz łączności przez odbicie od zjonizowanych śladów meteorów - Perseidów (Meteor-scattering lub MS). Do tego celu Radioklub zainstalował wysoki maszt z anteną kierunkową yagi. Do anteny podłączona była radiostacja Icom 7100 oraz laptop, na którym wyświetlały się odebrane informacje. Udało się odebrać sygnały z kilku stacji z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Astro Noc - Perseidy - Meteor-scatteringAstro Noc - Perseidy - Meteor-scatteringAstro Noc - Perseidy - Meteor-scattering


Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie nas do udziału w wydarzeniu Astro Noc oraz uczestnikom za zainteresowanie i miłe słowa.

15 sie 2021 - SQ9EZG - Newsy - 277 czytań - 0 komentarzy
NewsyW czwartek, 22.07.2021 radio-ekipa SP9RNS w składzie: Karol SQ9FWX, Darek SQ9OJV, Sławek SQ9JYE oraz zdalnie Michał SQ9EZG i Marcin SQ9OKT udał się na długo planowany przegląd i modernizację urządzeń automatycznych na Przehybie - SR9Z, SR9NFB, CB19AM i Palenicy - SR9DSK i SR9SMD.
modernizacja urządzeń automatycznych na Przehybie - SR9Z, SR9NFB, CB19AM i Palenicy - SR9DSK i SR9SMDmodernizacja urządzeń automatycznych na Przehybie - SR9Z, SR9NFB, CB19AM i Palenicy - SR9DSK i SR9SMDmodernizacja urządzeń automatycznych na Przehybie - SR9Z, SR9NFB, CB19AM i Palenicy - SR9DSK i SR9SMDmodernizacja urządzeń automatycznych na Przehybie - SR9Z, SR9NFB, CB19AM i Palenicy - SR9DSK i SR9SMD


Modernizacja polegała na dostarczeniu i zamontowaniu przemiennika SR9Z wraz z szafą rack w docelowym pomieszczeniu w obiekcie Emitel-a. Sprawdziliśmy oczywiście parametry anten oraz ich stan po sezonie jesienno - zimowo - wiosenno - burzowym.

Udało się nam nawet wygospodarować mały moment na: poziomki, borówki i sery z bacówki.

Wszystkie urządzenia działają prawidłowo, a ich stan techniczny oceniamy jako bardzo dobry.
Wypad do lokalizacji naszych urządzeń pozwolił też, na dokonanie inwentaryzacji pod kątem dalszej ich rozbudowy.

Dziękujemy z tego miejsca ekipom Emitela oraz PKL za dobre przyjęcie i cierpliwość.

Pozdrawiamy wszystkich i zapraszamy do korzystania z w/w urządzeń.

23 lip 2021 - SQ9EZG - Newsy - 211 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Brak wydarzeń.

Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 78
Najnowszy użytkownik: SQ9JTR
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 78

Najnowszy: SQ9JTR

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoZarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SP9IT
19-05-2021 21:33  
Sobota 19.06 godz 16-18 UTC tarnowskie zawody UKF - chętni na mały field day? Mam trochę szpeja, ale razem lepiej. W razie czego, chyba mógłbym i generator mieć

SQ9JYE
30-09-2020 20:48  

SQ9OKT
11-09-2020 20:37  
Przemiennik DMR sr9upz ponownie w sieci !!! zmiana COLOR CODE z 1 na 9 !!!

SQ9JYE
30-08-2020 16:04  

SP1IMJ
29-08-2020 10:55  
Witam. Przemiennik na Przehybie już działa?

Archiwum shoutboksa