Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Grudzień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF

NewsyW weekend 14 listopada na prośbę Alojzego SP9AJM zespół Radioklubu w składzie Łukasz SQ9IVD, Maciej SQ9OND, Michał SQ9EZG i Sławek SQ9JYE przeprowadził remont instalacji antenowych naszego kolegi, nestora sądeckiego krótkofalarstwa.

Naprawiona została antena KF zawieszona w formie kwadratu między dachami bloków mieszkalnych. Zamontowano nowe odciągi. Uruchomiona została również antena Radmor 3282 wyk. 2 UKF. Prace przebiegły sprawnie i już w godzinach południowych Alojzego można było ponownie usłyszeć na pasmach.

Należy też dodać że Alojzy od lat pracuje z radiostacji Wołna z mocą ok. 16W analogowo i cyfrowo np. FT8

Tego samego dnia Alojzy na 40 m zaliczył Japonię, Chiny, Zachodnią Malezję, Koreę Południową i trochę Europy. Jeśli chodzi o antenę Radmor to jak sam relacjonował słyszał przemiennik krakowski SR9C, kielecki SR7V i miał QSO z Jankiem SQ9APX na tarnowskim. To na starym Rexonie 102

remont instalacji antenowychremont instalacji antenowych


21 lis 2020 - SP9RNS - Newsy - 22 czytań - 0 komentarzy
NewsyW dniu 6 listopada 2020 roku w wieku 88 lat zmarł Wojciech Nietyksza SP5FM, twórca i producent legendarnych radiotelefonów Klimek i WAWA, stanowiących podstawowe elementy systemu łączności radiowej ratowników górskich GOPR, oraz używanych przez polskie wyprawy w Himalajach. Jego zasługi dla ratownictwa górskiego są nie do przecenienia.


To właśnie łączność ze szczytu Everestu, zdobytego przez Polaków (L. Cichy, K. Wielicki) w lutym 1980r, podczas pierwszego w historii zimowego wejścia przez człowieka na najwyższy szczyt Ziemi, przeprowadzona była za pośrednictwem radiotelefonu Klimek.


Niezwykła historia Wojtka SP5FM, oraz wspomniana łączność,
przedstawiona została w filmie "Legenda Klimka" reżyserii Julli Kaczorowskiej
do którego obejrzenia serdecznie zapraszam

Legenda Klimka


Darek SP9DPM

10 lis 2020 - SP9DPM - Newsy - 108 czytań - 0 komentarzy
NewsyKapsuła naszego balonu stratosferycznego odnaleziona i podjęta przez Ekipę Klubu SP8PRZ.

Szczególne podziękowania dla:
SQ8KFH Kamil
SQ8F Paweł
SP8N Adam
A także SP8MRD Piotr i SP9UO Marek

Bardzo dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i pomoc w odnalezieniu a następnie podjęciu kapsuły naszego balonu.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
Wyprawa po balon stratosferyczny SP9RNS


Ładunek składa się z: Nadajnika RTTY & APRS, Nadajnika SSTV oraz Kapsuły z Kosmonautami Stratosferycznymi namalowanymi przez dzieci biorącymi udział w naszej wspólnej imprezie Robo Challenge w dniu 03.10.2020.

Pozdrawiamy Ekipa SP9RNS

23 paź 2020 - SQ9EZG - Newsy - 138 czytań - 0 komentarzy
NewsyW sobotę 3 października 2020 na terenie firmy Wiśniowski w ramach projektu "Naukowa Wioska" odbył się piknik pod nazwą "Robo Challenge".

Wśród licznych, ciekawych projektów z zakresu robotyki, awioniki i programowania swoją działalność zaprezentowali również zaproszeni krótkofalowcy z Radioklubu SP9RNS z Nowego Sącza (radioklub.pl).


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Spośród wielu dziedzin którymi zajmują się krótkofalowcy na całym świecie sądeccy radioamatorzy przedstawili m. in.:
- analogowe i cyfrowe łączności głosowe
- przesyłanie obrazu za pomocą radiostacji i podłączonego do niej komputera
- wysyłanie maili z komputera połączonego przez radiotelefon
- alfabet Morse'a, jak nadaje się i odbiera telegrafię a wszyscy chętni mieli okazję spróbować nadawania kluczem telegraficznym
- nadawanie obrazów i danych telemetrycznych z balonu meteorologicznego wznoszącego się do górnych warstw atmosfery .

Uczestnicy pikniku naukowego mieli możliwość przeprowadzenia prawdziwej łączności głosowej z krótkofalowcami na pasmach amatorskich oraz ze stacją automatyczną - odtwarzającą przekazany przez nich za pomocą radia komunikat.

Wszyscy odważni, którzy wzięli udział w zajęciach z telegrafii lub przeprowadzili łączność przez radiostację otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Na stanowiskach krótkofalowców można było zobaczyć urządzenia używane dawniej jak i najnowocześniejszy sprzęt do łączności radiowej pozwalający łączyć się z amatorami na całym świecie.

Na zewnątrz budynku prezentowano sprzęt do pracy terenowej oraz niezależną radiostację przygotowaną do pracy na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Zainteresowani działalnością krótkofalarską i łącznością radiową otrzymali wyczerpujące informacje, w jaki sposób można komunikować się na pasmach amatorskich oraz jak prowadzić łączności na pasmach, które nie wymagają pozwolenia do pracy w eterze jak np. CB Radio.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja wypuszczenia balonu stratosferycznego. Lot balonem do górnych warstw stratosfery realizowany był w celu pokazania możliwości przesyłania za pomocą słabego sygnału radiowego na dużą odległość informacji telemetrycznych oraz obrazków.

Balon, który po napełnieniu helem po starcie przeleciał nad głowami uczestników imprezy dopiero zapowiadał dobrą zabawę i rozbudził ich ciekawość.

Pod balonem podczepiono urządzenia, dzięki którym wszyscy mieli możliwość śledzenia parametrów lotu:
- odbiornik GPS wraz za nadajnikami telemetrycznymi działającymi na dwóch częstotliwościach:
437.599MHz USB - odbiorcami byli krótkofalowcy oraz 432.500MHz FM – sygnał dla stacji APRS

- nadajnik SSTV FM pracujący na częstotliwości 144.500MHz nadający cały czas w pętli 11 obrazków prezentujących Radioklub i projekt Naukowej Wioski, których odbiorcą mógł być każdy posiadający radio ustawione na podaną częstotliwość oraz smartfon z aplikacją Robot36 lub komputer z programem do odbioru SSTV.


Robo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa WioskaRobo Challenge - Naukowa Wioska


Urządzenia były zasilane z baterii litowych oraz akumulatorów litowo-polimerowych. Umieszczono je w specjalnych styropianowych obudowach, które miały ochraniać zasilanie i urządzenia przed ekstremalnie niską temperaturą panującą na dużych wysokościach, dochodzącą nawet do -50°C.

Śledzenie parametrów lotu balonu - jego aktualnej pozycji, wysokości, prędkości wznoszenia oraz szybkości przemieszczania się w poziomie na mapie wyświetlanej na dużym ekranie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających stanowiska naszego klubu.

Balon wznosił się bijąc kolejne rekordy wysokości, a od momentu osiągnięcia przez balon stratosfery pobijanie kolejnych rekordów komentowane było on-line w formie krótkich materiałów video zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Ostatecznie wysokość osiągnięta przez balon to 36323m.
Trasa przelotu: Wielogłowy - Medynia Głogowska k/ Łańcuta

Sygnał nadawany przez nadajniki balonu odbierany był na terenie całego kraju oraz Czech, Słowacji, Węgrzech, Północnej Rumuni, Austrii, Wschodnich Niemiec, Zachodniej Ukrainy i Białorusi, a także Litwy!.

Swoją misję balon zakończył na wysokim drzewie 12 km na północ od Łańcuta, lokalni radiowcy po zlokalizowaniu rozbitka, podejmą próbę przejęcia sprzętu.

Dziękujemy Organizatorom przedsięwzięcia za zaproszenie nas do udziału w pikniku naukowym a wszystkim odwiedzającym nasze stanowiska za zainteresowanie i miłe słowa wypowiadane na temat naszej działalności i pasji, którą mieliśmy okazję podzielić się z szerszym gronem odbiorców.

https://www.youtube.com/watch?v=iooRY1rfx4c&feature=youtu.be

SP9RNS Radioklub Nowy Sącz

10 paź 2020 - SP9RNS - Newsy - 200 czytań - 0 komentarzy
NewsyW dniu 16.09.2020 ekipa Radioklubu SP9RNS udała się w samo południe na Przehybę, aby przygotować maszt antenowy wraz z antenami do sezonu zimowego.


Przegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFB


Prace polegały na:
- demontażu wszystkich anten i uchwytów oraz położeniu samego masztu,
- rozsunięciu masztu do jego nominalnej długości 11mb,
- montażu przygotowanych wcześniej uchwytów dla anten VHF,
- montażu uchwytu stabilizującego antenę CB
- montażu anten 2xVHF, 1xCB Lemm ½ fali
- montażu fiderów


Prace zakończyły się pełnym sukcesem ok. godziny 17:00 dzięki pracy całego zespołu oraz pomocy turystów z Wrocławia za co zgodnie z obietnicą serdecznie dziękujemy.
Po testach i weryfikacji działania anten można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że podniesienie i stabilne zamontowanie anten wpłynęło na lepsze osiągi APRS Digi I-Gate SR9NFB oraz poprawiło słyszalność Komunikatora / Beaconu CB19AM.

Przegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFBPrzegląd i konserwacja masztów antenowych Bikon CB19AM, SR9NFB


Antena VHF będąca poniżej anteny SR9NFB czeka na montaż radia zdalnie sterowanego IP Motorola DM4600e.

Pozdrawiamy wszystkich czytających i zapraszamy do testowania i korzystania z w/w urządzeń.
Ekipa Radioklubu SP9RNS Nowy Sącz

25 wrz 2020 - SP9RNS - Newsy - 264 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Grudzień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 62
Najnowszy użytkownik: SQ9JXF
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 62

Najnowszy: SQ9JXF