Radioklub SP9RNS - My Krótkofalowcy!
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Marzec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 84
Najnowszy użytkownik: SP9XWL
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 84

Najnowszy: SP9XWL


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9RFG
15-01-2024 14:18  
Sprzedam Kenwooda TS-2000 radio sprawne, dla klubowiczów aktrakcyjna cena. Zapraszam do kontaktu.

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa
NewsyOstatnio było o propagacji Sporadic-E, czyli tzw. "Esach", dziś będzie o MS-ach (Meteor Scatter). Meteor Scatter to odbicie fal radiowych od zjonizowanych obszarów atmosfery powstałe przez przelatujące meteory. Nie przypadkowo teraz o tym piszę. Mniej więcej w połowie sierpnia co roku występuje maksimum roju Perseidów. W tym roku maksimum wypada w nocy z 11/12 i z 12/13 sierpnia. Jest to doskonała okazja do nocnych obserwacji nieba w poszukiwaniu tego wyjątkowego zjawiska, oraz dla radioamatorów do ciekawych łączności na VHF.

Korzystając z wolnego czasu podczas urlopu postanowiłem wybrać się na działkę koło Nowego Sącza i porobić łączności MS na 50 MHz przez noc z 11/12 sierpnia 2020 r. Na działkę przyjechałem około 21, było już po zmroku, ale nie przeszkodziło mi to w rozłożeniu 11 metrowego masztu a na nim 4 elementowej anteny yagi YU7EF na pasmo 6m. Na maszcie rozwiesiłem też antenę endfeed na pasma KF. Rozkładanie anten, kabli i radia zajęło mi sporo czasu, dopiero o północy stacja była gotowa do pracy. Tej nocy na 6m było bardzo dużo stacji z całej Europy. Większość tak jak ja nastawiała się na łączności meteorowe emisją msk144 na częstotliwości 50.280 MHz.

perseidyperseidyperseidyperseidy


Zmęczony tym długim rozkładaniem sprzętu postanowiłem bardziej słuchać niż udzielać się robiąc łączności, tym bardziej że wiele stacji kojarzyłem po znakach i miałem z nimi łączność podczas innych aktywności MS. Warunki MS w sensie radiowym jakieś tam były, ale wg mnie nie specjalne. Dalej obserwowałem co się dzieje. Około godziny 2 w nocy zaobserwowałem nasilającą się propagację sporadic-e nad Europą. Z czasem Es był tak mocny, że całkowicie przykrywał odbicia MS i stacje były odbierane cały period nadawania 15 sekund w MSK144. Zrobiłem QSY na FT8 i tam porobiłem trochę łączności po Europie. Gdy się znudziłem posłuchałem trochę na pasmach KF. Ku mojemu zdziwieniu w późnych nocnych godzinach otwarte było pasmo 17 metrów. Bardzo ładnie było słychać na 30 metrach. Słyszałem na FT8 Kanadę, USA, Brazylię. Nawet 2x USA wpadło do logu. Około godziny 4 wyłączyłem stacje, ustawiłem budzik na 7 rano i poszedłem spać. Rano Es ustąpił i odbierałem czyste pingi MS na 50.280 MHz. Kilka razy zawołałem ale nikt nie odpowiedział, więc zrobiłem QSY na KF i tam porobiłem łączności na FT8 i CW. Po południu złożyłem stację i pojechałem do domu.

ft8 perseidypskreporter perseidy


Wycieczka na działkę była bardzo fajna. Spodziewałem się lepszej propagacji MS, zwłaszcza że na teoretycznie słabszych rojach więcej było słychać. Pojawiła się niespodziewanie propagacja Sporadic-E, które przykryła MS-owe pingi. Spadających gwiazd nie oglądałem. To by było na tyle działkowej relacji.

Na koniec mała zabawa. Każdy kto ma odbiornik SSB na pasmo 2m może zaobserwować odbicia via MS. We Francji znajduje się radar pracujący na częstotliwości 143,050 MHz (Graves Radar). W czasie roju meteorów można łatwo odebrać sygnał w postaci krótkich pingów. Nie trzeba do tego mocnych anten ani drogiego radia. Słychać bez problemu na antenie samochodowej i na tanich odbiornikach RTL-SDR. W celu odbioru należy ustawić częstotliwość 143.049 MHz i wybrać emisję USB. Dla tych co posiadają SDR, pingi powinny pojawić się na wodospadzie na około 1000Hz. U mnie słychać mniej więcej na 1100Hz. Sygnały pojawiają się bardzo nieregularnie. Czasem trzeba trochę poczekać. Rój Perseidów będzie aktywny do około 24 sierpnia 2020. W tym terminie najlepiej prowadzić taką obserwację. Dodatkowo najlepsze warunki meteorowe są w nocy i nad ranem.

Powodzenia i dobrego odbioru.
73 Łukasz SQ9IVD.



15 sie 2020 - SQ9IVD - Newsy - 10248 czytań - 0 komentarzy
NewsyZ przyjemnością informujemy o zakończeniu kolejnego etapu prac przewidzianych na ten rok. W dniu dzisiejszym tj. 10 lipca zespół Radioklubu SP9RNS zainstalował i uruchomił "testowo" przemiennik SR9Z w obiekcie Emitel na górze Przehyba (1175 m n.p.m.).
Urządzenie pracuje z mocą 15W, antena X200 zainstalowana jest na tymczasowym uchwycie stosunkowo blisko konstrukcji samego masztu ok. 30cm
na wysokości 45m n.p.t.

Docelowo uchwyt będzie odstawiał antenę od masztu ok. 1m, oraz stabilizował ją w dwóch miejscach na jej długości izolowanymi uchwytami a także zabezpieczał przed spadającymi kawałkami lodu.
Uchwyt musimy wykonać i poddać ocynkowaniu ogniowemu.
Fider to: ANDREW HELIAX LDF5-50A 7/8 długości ok. 90mb.
Kolejnym etapem przewidzianym do realizacji w najbliższym czasie będzie instalacja szafy rack, instalacja wspomnianego uchwytu anteny oraz precyzyjne strojenie filtru dupleksowego po jego aklimatyzacji.

SR9ZSR9ZSR9Z
SR9ZSR9ZSR9Z


Zapraszamy do testowania i pozdrawiamy wszystkich serdecznie.

Ekipa Radioklubu SP9RNS Nowy Sącz

10 lip 2020 - SP9RNS - Newsy - 9996 czytań - 0 komentarzy
NewsyCzas pandemii to ciężki okres dla Ekipy Radioklubu SP9RNS, ponieważ nie mogliśmy się spotykać i prowadzić wspólnych działań w terenie. Miło nam poinformować, że czas ten nie został zmarnowany.

Udało się doprowadzić kilka spraw do stanu, w którym możliwe jest planowanie działań na najbliższe miesiące.


Są nimi:

1. Podpisane umowy PZK-Emitel w wyniku czego pozyskaliśmy dwie lokalizacje na montaż naszych urządzeń.

Góra Przehyba Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, z metalową wieżą o wysokości 87m, gdzie planujemy uruchomić przemiennik 2m SR9Z https://radioklub.pl/sr9z



Góra Chruślice Nowy Sącz maszt Telewizyjnej Stacji Retransmisyjnej z metalową wieżą o wysokości 50m, gdzie planujemy uruchomić przemiennik 70cm SR9NS https://radioklub.pl/sr9ns



Szczególne podziękowania dla Michała SP9XWM za pomoc !!!


2. Podpisanie umowy Nr DKR/PAL/0/2019 z PKL w Zakopanem odnośnie udostępnienia miejsca oraz zasilania na maszcie zamontowanym na dachu górnej stacji wyciągu na Górę Palenicę w Szczawnicy.

Z tej lokalizacji planujemy uruchomić dwa urządzenia :
- Przemiennik cyfrowy DMR 70cm SR9DSK https://radioklub.pl/sr9dsk
- MiniDigi APRS 2m SR9SMD https://radioklub.pl/sr9smd




Na zdjęciach widać urządzenia, oraz lokalizacje. Wymagają one od nas w pełni profesjonalnego montażu. Zarówno sam montaż jak i elementy zastosowane w układzie antenowym muszą spełniać surowe wymagania, m.in.: odporności na wiatr, oraz oblodzenie. Długie linie fiderów muszą być wykonane z wysokiej klasy, nisko-tłumiennych kabli z zamontowanymi uziemiaczami oraz odgromnikami.

Dokładna specyfikacja tego, co będzie nam jeszcze potrzebne powstanie po 15 czerwca, gdy wraz z pracownikami Emitela przeprowadzimy wizje lokalne w docelowych lokalizacjach. Wtedy zostaną także ustalone daty montażu.

Zaawansowanie zaprezentowanych projektów oceniamy na 85%, są to działające i przetestowane urządzenia, które trzeba zamontować w przygotowanych i zaprezentowanych lokalizacjach.

Ekipa Radioklubu SP9RNS


12 cze 2020 - SP9RNS - Newsy - 11187 czytań - 0 komentarzy
NewsyOtwarcie Sporadic E (tzw. Esy) nad Europą w dniu 29 maja 2020 r. pozostanie na długo w pamięci wielu krótkofalowców i sympatyków pasm VHF.

Tego dnia wcześnie rano nad środkową i zachodnią Europą na wysokości około 100 km nad ziemią wytworzyły się zjonizowane obszary - obłoki (Sporadic-E, Esy), które odbijały fale radiowe od 25 do jak się później okazało do ok. 300MHz. Wokół tego obszaru zaczęły pojawiać się kolejne z bardzo wysokim MUF. Obłoki pojawiały się i znikały. To zjawisko utrzymywało się nad Europą przez kilkanaście godzin.

W tym czasie jak wynika z relacji z mediów społecznościowych i własnej obserwacji, możliwe były dalekie łączności w pasmach VHF w tym w paśmie 2m. W okolicach centrum aktywności na 144.300 MHz zaczęły pojawiać się stacje Europejskie na SSB. Polscy krótkofalowcy zrobili wiele łączności z Francją, Hiszpanią, Portugalią, Anglią. Na częstotliwości przeznaczonej do FT8 - 144.174MHz zapanował chaos. Sygnały przesterowywały odbiornik by za chwilę zaniknąć. Trudno było doprowadzić łączność do końca. W miejscu nadającej stacji pojawiały się nowe mocniejsze. Zjawisko miało bardzo gwałtowny charakter. Trudno było nad tym zapanować. Stacje jak szybko się pojawiały, tak szybko zanikały. Liczył się czas.

FT8 - Doskonałe warunki propagacyjne na VHF


Na szczególną uwagę zasługuje stacja D4VHF z Wysp Zielonego Przylądka (Afryka!). Zrobili w tym dniu wiele łączności ze stacjami Europejskimi na FT8 w paśmie 2 metrów w tym z Niemcami, co daje odległość prawie 5000 km. W Polsce stacje z środkowej części kraju odebrały D4VHF, jednak nie udało im się zrobić łączności. To było ponad 5500 km(!). W Internecie są doniesienia o krótkofalowcach, którzy tego dnia wyposażeni w małe radia nasobne FM w paśmie 2m zrobili łączności na ponad 2000 km. Jak podaje strona mmmonvhd.de, w Brazylii odebrano co najmniej 3 razy stacje z Włoch i Hiszpanii na FT8 na 2m. Zaobserwowano to dzięki stronie https://pskreporter.info/.

Więcej informacji i relacji krótkofalowców, którzy tego dnia zrobili dalekie łączności w paśmie 2m można poczytać na stronie: https://mmmonvhf.de/es.php?year=2020&month=05&day=29#id9983

Samemu osobiście udało mi się załapać na odrobinę tej niecodziennej propagacji. Ponieważ to był piątek i dzień pracujący, nie łatwo było pogodzić obowiązki z krótkofalarstwem. Kiedy włączyłem radio widziałem bardzo mocne sygnały na 6m. Pomyślałem więc, że może MUF jest wysoki, przełączyłem więc na pasmo 4m. W tym paśmie zrobiłem bardzo dużo łączności, stacji było coraz więcej i więcej. Sygnały coraz mocniejsze. Zacząłem się zastanawiać czy nie przełączyć na pasmo 2m. Już wtedy doczytałem w Internecie że mamy bardzo silny "Es". Niestety obowiązki domowe spowodowały że musiałem odejść od radia. Kiedy wróciłem Zobaczyłem że 4 i 6m otwarte na całą Europę. Nie wiadomo kogo wołać i od czego zacząć. Przełączyłem na 2m a tam na FT8 stacje sobie pracują jak na 20 metrów w dzień. Odbierałem głównie stacje z Hiszpanii. Zawołałem CQ. Udało mi się zrobić łączność tylko z Anglią. Było kilka rozpoczętych łączności ale występowały gwałtowne zaniki. Specyfika propagacji nie pozwalała na komfortową pracę. Przełączyłem na SSB i tam udało mi się zrobić Hiszpanię. Słyszałem też stacje z Francji ale szybko zanikła. Wróciłem na FT8 ale tam była już cisza. (…)

Moje warunki antenowe są bardzo skromne. Na pasmo 2m mam tylko antenę GP, natomiast na 4 i 6m miałem dipola strojonego na 50MHz. Jestem pewien że mając antenę yagi na 2m można by było zrobić dużo więcej.

Wielu doświadczonych krótkofalowców twierdzi że było to największe otwarcie Sporadic-E w paśmie 2 metrów jakie kiedykolwiek pamiętają i mieli okazję doświadczyć. Już dziś wiadomo że tegoroczny sezon "Esów" (który trwa od maja do końca lipca) jest najmocniejszy od co najmniej 2010 roku.

Sporadic E


73
Łukasz SQ9IVD



01 cze 2020 - SQ9IVD - Newsy - 11856 czytań - 0 komentarzy
Newsy







Światowy Dzień Krótkofalowca



18 kwi 2020 - SP9RNS - Newsy - 12835 czytań - 0 komentarzy
Nawigacja
Kategorie informacji
Kalendarz
<< Marzec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 84
Najnowszy użytkownik: SP9XWL
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 84

Najnowszy: SP9XWL


Radioklubu SP9RNS - piątkowe spotkanie radioklubowe

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Przypomnij hasło
Linki
Partnerzy Radioklubu
Androtin Sklep elektroniczny
Strony klubowe
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SQ9OJV
28-03-2024 13:57  
W Wielki Piątek tj. 29-03-24 Klub będzie zamknięty.

SQ9OJV
02-02-2024 12:01  
Przemiennik SR9NP FM-Link ma awarię w związku z czym jest czasowo offline

SQ9RFG
15-01-2024 14:18  
Sprzedam Kenwooda TS-2000 radio sprawne, dla klubowiczów aktrakcyjna cena. Zapraszam do kontaktu.

SQ9OKT
03-01-2024 11:38  
SR9UPZ załączony po serwisie. Dodatkowo grupa tg26095 jest na stałe zlinkowana z roomem NOWY SĄCZ id 44358 w systemie wires-x

SQ9OKT
11-12-2023 09:51  
SR9UPZ wyłączony do odwołania SERWIS

Archiwum shoutboksa